Nawigacja

Aktualności

Kielecka konferencja naukowa „Wieś polska podczas II wojny światowej. Straty osobowe”

Straty osobowe na wsi polskiej w czasie II wojny światowej były tematem konferencji która odbyła się 10 września 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.

Dyskutowano o niemieckich represjach. Akcje odwetowe na wsiach za pomoc żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego miały zmusić społeczeństwo do posłuszeństwa oraz zniechęcić do pomagania partyzantom. Nie brakuje zagadnień, które wymagają dalszych badań nad dziejami polskiej wsi w okresie niemieckiej okupacji. Delegatura IPN w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej planują organizację kolejnych konferencji naukowych.

Do tej pory rozmawialiśmy m.in. na temat represji i oporu. Jak się okazuje temat wsi jest wciąż nierozpoznany i niezgłębiony. Jej przywiązanie do tradycji w okresie 1939-1945 stało się wielkim orężem w walce z niemieckim najeźdźcą. Pamiętajmy, że temat II wojny światowej ciągle pojawia się na arenie międzynarodowej. Głos Polski w tej sprawie musi być słyszalny. Jest to naszą racją stanu. Pogłębianie wiedzy i rozpowszechnianie jej staje się naszym obowiązkiem – powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

W trakcie konferencji prelekcje wygłosili dr Karolina Trzeskowska-Kubasik, Ewa Kołomańska, dr Tomasz Domański, dr Maciej Korkuć i dr hab. Edyta Majcher-Ociesa. – W dystrykcie radomskim, obejmującym m.in. region kielecki, według ustaleń śledztwa przeciwko Herbertowi Börtherowi, dowódcy SS i policji w dystrykcie, wyliczono, że na wsi zginęło 112 tys. osób. W wyniku działań hitlerowców ucierpiało ponad 300 gmin, w zdecydowanej większości wiejskich. Jest pewnym paradoksem, że mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej i do tej pory nie doczekaliśmy się wyliczenia dokładnych strat osobowych czy materialnych na kieleckiej wsi – referował dr Domański z Delegatury IPN w Kielcach.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939-1940”, autorstwa dr Katarzyny Jedynak. Organizatorami spotkania były Delegatura IPN w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej.

do góry