Nawigacja

Aktualności

W Jordanowie odsłonięto pomnik, w Wysokiej oddano hołd bohaterom Września '39

Jordanowski pomnik poświęcony jest mieszkańcom miasta i okolicy, poległym w walce o niepodległość oraz zamordowanym przez Niemców i Sowietów.

Na Rynku w Jordanowie (pow. suski) 1 września 2020 r. dr Maciej Korkuć, naczelnik Biura Upamietniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika, poświęconego mieszkańcom miasta i okolicy, poległym w walce o niepodległość oraz zamordowanym w czasie II wojny światowej przez okupantów niemieckiego i sowieckiego.

Pomnik został sfinansowany przez krakowski IPN i miasto Jordanów. Nowy głaz, orzeł i tablice z brązu, umieszczono tam, gdzie w czasach PRL znajdował się kamień z tablicą ku czci „partyzantów polskich i radzieckich”. W maju 2019 r. PRL-owska tablica została zdemontowana. Zaniedbany kamień wymieniony na nowy głaz.

W jordanowskiej ceremonii uczestniczyli m.in. wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski, starosta suski Józef Bałos, wójt gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka, proboszcz jordanowskiej parafii ks. Paweł Gunia i Jerzy Semsch, świadek wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Uroczystość w Wysokiej, kwiaty dla „Łupaszki”

Dr Korkuć uczestniczył także we mszy świętej, a następnie w uroczystościach na cmentarzu wojennym w Wysokiej koło Jordanowa, które związane były z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz bitwy pod Wysoką. 10. Brygada Kawalerii, dowodzona przez płk. Stanisława Maczka oraz 12. Pułku Piechoty i 1. Pułk Piechoty KOP odpierały tutaj atak wojsk niemieckich.

Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie złożył też wieniec przed pomnikiem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w Osielcu. Popiersie „Łupaszki”, ufundowane przez krakowski IPN, znajduje się w miejscu, w którym legendarny partyzant podziemia niepodległościowego po raz ostatni cieszył się wolnością.

 

 

do góry