Nawigacja

Aktualności

Krakowskie uroczystości w 77. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu

11 lipca 2020 r., w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, odbyły się współorganizowane przez krakowski IPN uroczystości na cmentarzu Rakowickim.

Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. stanowiła apogeum ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w latach 1943-1945. Rocznicowe obchody w Krakowie rozpoczęła msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, której przewodniczył ks. prof. Józef Marecki, członek Kolegium IPN. Po nabożeństwie zebrani, wśród nich dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał, przeszli pod pomnik na cmentarzu Rakowickim, upamiętniający ofiary ukraińskiego ludobójstwa.

Po modlitwie, którą zmówił ks. Marecki głos zabrała Józefa Bryg, ocalała z mordu dokonanego przez ukraińską dywizję SS Galizien w Palikrowach na Wołyniu. Następnie zebrani złożyły kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. delegaci Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa, Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy, NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Uroczystości zaorganizowali: krakowski IPN, Fundacja „Stanica Kresowa”, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka „Akropolia Cracoviensis”.

Ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów, SS Galizien i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób.

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 roku, która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu modlimy się za zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w nieodkrytych dołach śmierci, przypominamy tysiące nieistniejących dziś polskich wsi, osad i kresowych chutorów, spalone i obrabowane świątynie, zdewastowane polskie cmentarze.

Oddajemy też hołd wszystkim Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy wbrew ideologii nienawiści, nie bojąc się śmierci, mieli odwagę ratować swych polskich sąsiadów.

 

do góry