Nawigacja

80. rocznica Akcji Reinhardt

Kielce uczciły ofiary niemieckiego ludobójstwa dokonanego na Żydach w czasie II wojny światowej

21 sierpnia 2022 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca Żydów z kieleckiego getta. W tym roku mija 80 lat od zagłady żydowskiej społeczności miasta.

Kielczanie spotkali się przy mostku nad Silnicą obok Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego i przy pomniku „Menora”. W uroczystości wzięła udział Patrycja Zatorska-Milewska zastępca naczelnika Delegatura IPN w Kielcach.

Zebrani odczytali fragmenty świadectw osób, które przeżyły zagładę. Jedno z nich zaprezentowała Patrycja Zatorska-Milewska. Następnie przed pomnikiem „Menora” przy al. IX Wieków Kielc złożono wieńce. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Kieleckie getto Niemcy utworzyli wiosną 1941 r. Wszystkich Żydów wysiedlono z ich mieszkań, ograbiono z majątków i wszelkich posiadłości. Prawie 30 tys. ludzi stłoczono w 500 domach. Oficjalna racja żywnościowa wynosiła 130 gramów chleba na dwa dni dla jednej osoby. W ciągu roku z głodu, chorób i wycieńczenia zmarło sześć tysięcy osób.

Wszystkich mieszkańców obowiązywał nakaz pracy. Niemcy przeprowadzali masowe egzekucje i wywózkę do obozów koncentracyjnych. Żydów zabijano na ulicach, w więzieniu przy ul. Zamkowej oraz na terenie cmentarza żydowskiego na Pakoszu. Pomiędzy Silnicą a ul. Nowy Świat utworzono drugi prowizoryczny cmentarz.

W dniach 20-24 sierpnia 1942 r. do obozu w Treblince wywieziono z Kielc prawie 21 tys. Żydów. W tym czasie w mieście Niemcy zabili 1500 osób. Po zakończeniu wysiedlenia pozostało około dwóch tysięcy Żydów, których uwięziono w obozie przy ul. Stolarskiej i Jasnej z przeznaczeniem do niewolniczej pracy. Z kieleckiego getta do czasu zakończenia II wojny światowej ocalało zaledwie 400 osób.

do góry