Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

Polityka a media w Polsce w XX i XXI wieku. Spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

Publikacja IPN zatytułowana „Polityka a media w Polsce w XX i XXI w. Wybrane zagadnienia” dostarczyła tematów do rozmowy na pierwszym w 2024 r. spotkaniu Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.

31 stycznia 2024 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie gościliśmy dr hab. Evelinę Kristanovą, prof. Uniwersytetu SWPS w Warszawie, redaktor omawianej publikacji oraz dr hab. Cecylię Kutę, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, wykładowcę na UPJPII, autorkę dwóch rozdziałów w książce. Rozmowę poprowadził Janusz Ślęzak z krakowskiego oddziału IPN.

W zasadzie nie było w PRL miejsca na niezależne media, niezależne wydawnictwa czy szerzej na niezależną komunikację społeczną i niezależny obieg kulturalny. Istniały jednak środowiska, które u komunistycznych notabli zdołały wywalczyć sobie mniej lub bardziej rozbudowaną koncesję na niezależną działalność prasową czy wydawniczą. Dwa sąsiednie rozdziały książki poświęcono „Tygodnikowi Powszechnemu” i Instytutowi Wydawniczemu PAX. Czy ten pierwszy, a także skupione wokół niego środowisko ideowe i polityczne możemy dziś oceniać wyłącznie pozytywnie? A z drugiej strony czy koncesjonowane przez totalitarną władzę Stowarzyszenie PAX zasługuje wyłącznie na negatywną ocenę? Kto twierdził, że socjalizm jest dziełem Ducha Świętego, a kto że „opozycja bzykającego komara” to jednak opozycją. I jak oba te środowiska radziły sobie z cenzurą?

Porozmawiamy także o drugim obiegu wydawniczym i drugoobiegowych bestsellerach. Jakie tytuły najczęściej wydawano poza kontrolą cenzury i kto tak naprawdę o tym decydował? Czyżby drukarze?

„Wybrane zagadnienia” – uzupełniające tytuł książki sformułowanie sugeruje, że mamy do czynienia z zestawem opracowań na temat wycinków z szerokiej tytułowej tematyki, a nie przekrojową analizą całego XX oraz początku XXI wieku i tak jest w istocie. Dlatego podczas spotkania na „Przystanku Historia” poświęcimy nieco czasu np. formowaniu się dziennikarskich organizacji na przełomie XIX i XX wieku, by zaraz potem zająć się analizą bieżących treści politycznych w katolickich portalach internetowych. Zajmiemy się także językiem współczesnej komunikacji dotyczącej polityki. Czy rzeczywiście w każdej szanującej się partii politycznej musi być wyznaczony przez lidera „oszołom językowy” i jaka jest jego rola?

do góry