Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

„Archiwalna środa”. Konfidenci niemieccy w szeregach agentury aparatu bezpieczeństwa

„Konfidenci niemieccy z lat II wojny światowej w szeregach agentury aparatu bezpieczeństwa w Krakowie. Zagadnienia źródłoznawcze i wybrane przykłady” były tematem, który przybliżył Sławomir Furtak z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podczas spotkania z cyklu Archiwalne środy w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”.

W zasobie archiwalnym krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się obecnie ponad 14 tysięcy jednostek aktowych tzw. agentury krakowskiej, będącej dokumentacją pracy komunistycznych służb bezpieczeństwa z Osobowymi Źródłami Informacji. Zdarzają się akta wybrakowane ale i takie, które składają się z kilku lub kilkunastu tomów. Uzupełnieniem informacji w nich zawartych są różnego rodzaju zapisy pomocnicze w tym kartoteki, dzienniki rejestracyjne oraz karty ewidencyjne.

Powyższe materiały poddane analizie i syntezie pomogą w odpowiedzi na pytanie dlaczego i w jaki sposób krakowski Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i późniejszy odpowiednik - Służba Bezpieczeństwa, decydowały się na rozpoczęcie współpracy operacyjnej z osobą mającą za sobą przeszłość w postaci szeroko rozumianej kolaboracji z okupantem niemieckim.

Spotkanie poprowadził Michał Zajda.

do góry