Nawigacja

Fotorelacje

Lekcja archiwalna i warsztaty edukacyjne dla licealistów w Kielcach

1 lutego 2019 r. w siedzibie Delegatury IPN w Kielcach przeprowadzone zostały warsztaty archiwalne dla uczniów z LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie.

W trakcie zajęć młodzież zwiedziła magazyn główny, w którym pracownicy Wydziału Archiwalnego, Monika Adach i Andrzej Strzelecki, zaprezentowali typowe jednostki archiwalne, w tym ciekawe materiały przekazane przez prywatnych darczyńców. Uczestnicy zajęć poznali rodzaje gromadzonych archiwaliów, ze względu na postać fizyczną, rodzaj dokumentacji oraz instytucje przekazujące materiały.

Patrycja Zatorska-Milewska oraz Jadwiga Kluczewska z Wydziału Archiwalnego oprowadziły uczniów po schronie, znajdującym się pod Delegaturą IPN w Kielcach. Wybudowany w latach 50/60 XX wieku, składa się z ok. 40 pomieszczeń z pozostałościami oryginalnego wyposażenia. Jest to swoiste centrum dowodzenia na wypadek wojny. Schron umożliwiał pracę sztabu kryzysowego. Zachowane wyposażenie schronu świadczy, iż miał on być samowystarczalny. Posiada m.in.. rozbudowaną wojskową centralę telefoniczną, filtry powietrza, hydrofory, miejsce na agregat prądotwórczy, zaplecze sanitarne oraz wyjście ewakuacyjne. Jest on bez wątpienia cennym przykładem powojennej myśli technicznej, wdrażanej w życie na terenie ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W Latach 70. XX wieku nad schronem znajdowała się willa Aleksandra Zarajczyka I sekretarza KW PZPR w Kielcach.

Druga część zajęć odbyła się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Warsztaty poświęcone kryzysom w PRL (1956, 1968, 1970, 1976) przeprowadziła Edyta Krężołek z Biura Edukacji Narodowej.

do góry