Nawigacja

Fotorelacje

Kraków. Promocja piątego tomu „Encyklopedii Solidarności”

25 stycznia 2024 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyła się promocja piątego tomu „Encyklopedii Solidarności”. Gościliśmy m.in. dawnych działaczy związku, których biogramy zamieszczono w tej publikacji.

Spotkanie otworzył dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. Wspomnieniami z działalności w latach 80. XX wieku podzielili się z zebranymi prof. Andrzej Chwalba, Małgorzata Flis i Stanisław Malara; moderatorem był dr Andrzej Malik z IPN. Na koniec dr Musiał wręczył egzemplarze publikacji zatytułowanej „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” obecnym w sali osobom, których biogramy zamieszczono w piątym tomie.

Do księgarń w całej Polsce trafia piąty tom publikacji „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989”. Kompendium to jest rezultatem badań pracowników naukowych 11 oddziałów i 7 delegatur IPN (oraz autorów zewnętrznych), którzy zadbali o wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń związanych z przedsierpniową opozycją i fenomenem, jakim był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Początkową cezurę „Encyklopedii” stanowi bunt robotniczy Czerwca '76, po którym nastąpiło odrodzenie zorganizowanej opozycji demokratycznej.  Końcową cezurą są zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły w 1989 r.

W ramach prac nad piątym tomem „Encyklopedii” 161 autorów przygotowało 565 biogramów i 284 hasła rzeczowe. Historycy krakowskiego oddziału IPN opracowali do tej publikacji 65 biogramów oraz 32 hasła rzeczowe.

„Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” to projekt dokumentacyjny, który realizowany jest od 2008 r. przez Instytut Pamięci Narodowej i katowickie Stowarzyszenie Pokolenie. Pierwszy tom ukazał się w roku 2010, drugi w 2012 r., trzeci w 2019 r., czwarty w 2020 r., piąty w 2023 r. „Encyklopedia” od początku jest wydawana w tzw. systemie holenderskim – każdy tom zawiera biogramy i hasła od A do Ż, co umożliwia stopniowe uzupełnianie braków ujawnianych w toku badań.

„Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989”, tom 5
Red. nauk.: Jan Olaszek (red. nacz.), Piotr Abryszeński, Marcin Dąbrowski, Przemysław Zwiernik, IPN, Stowarzyszenie Pokolenie, Warszawa 2023.

do góry