Nawigacja

Fotorelacje

Pogrzeb Macieja Macha, jednego z przywódców „Solidarności” w nowohuckim kombinacie

5 października 2023 r. w Gwizdowie koło Łańcuta (woj. podkarpackie) pochowano, zmarłego 28 września, Macieja Macha (1955-2023), jednego z czołowych działaczy „Solidarności” w nowohuckim kombinacie. Był odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Po mszy świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Pocieszenia w Gwizdowie kondukt żałobny odprowadził urnę z prochami Macieja Macha na cmentarz parafialny, gdzie została złożona w rodzinnym grobowcu. Podczas uroczystości żałobnych krakowski oddział IPN reprezentował Andrzej Malik.

W 1980 r. Maciej Mach należał do organizatorów NSZZ „Solidarność” w Hucie im. Lenina. Po wprowadzeniu stanu wojennego, w dniach 13-16 grudnia 1981 r., uczestniczył w strajku okupacyjnym. Po jego pacyfikacji przez komunistyczne władze był w gronie inicjatorów powołania struktur podziemnej „Solidarności”. Jesienią 1982 r. zaangażował się w powołanie Tajnej Komisji Robotniczej Hutników, scalającej związkowe struktury podziemne w hucie. Od października 1983 r. był przedstawicielem TKRH w Międzyzakładowym Komitecie Solidarności Nowa Huta, a także w Regionalnym Komitecie „Solidarności”. Współpracował z podziemnym pismem „Hutnik”, zajmował się organizacją sieci kolportażu prasy podziemnej.

W 1985 r. został aresztowany podczas przekazywania nakładu „Hutnika”. Komunistyczny sąd wymierzył mu wyrok w zawieszeniu. Po uwolnieniu nadal działał w podziemnych strukturach nowohuckiej „Solidarności”. Uczestniczył w strajku okupacyjnym w hucie, w dniach 26 kwietnia – 5 maja 1988 r. Był współautorem (wraz z Janem Żurkiem) dołączenia do żądań strajkujących tzw. postulatów solidarnościowych, czyli żądania podwyżek także dla pracowników oświaty, służby zdrowia oraz emerytów i rencistów, a także przywrócenia do pracy kolegów zwolnionych za działalność związkową.  Został zatrzymany w trakcie pacyfikacji protestu.

W 1989 r. wszedł w skład Zarządu Komisji Robotniczej Hutników, został wybrany jednym z dwóch wiceprzewodniczących KRH. Działał także w Małopolskim Komitecie Obywatelskim.

do góry