Nawigacja

Fotorelacje

W Tarnowie można oglądać wystawę IPN „Zbrodnie (nie)osądzone”

„Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” – wystawa IPN prosto z krakowskich Plant pojechała do Tarnowa. Na terenie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci (ul. Mościckiego 29) pozostanie do 19 września 2023 r.

Tematyka rozliczeń z niemieckimi sprawcami zbrodni z czasów II wojny światowej została podjęta w wystawie przygotowanej przez pracowników Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy, w tym również na terenie podzielonych Niemiec i Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy przygotowano w językach polskim i angielskim.

Na potrzeby wystawy wykorzystano fotografie z około 60 źródeł. Oprócz zdjęć z Archiwum IPN i innych polskich instytucji, można zobaczyć materiały pochodzące z bibliotek, muzeów, miejsc pamięci (np. byłych obozów koncentracyjnych), archiwów państwowych i miejskich, instytutów naukowych i agencji prasowych z Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Holandii, Izraela, Kanady, Łotwy, Francji, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch. Duża część materiałów pochodzi z niemieckich archiwów (Bundesarchiv oraz archiwów regionalnych).

  • Autor scenariusza wystawy dr Michał Zawisza
  • Współpraca: Edyta Krężołek, Ilona Religa-Gola, Jakub Mularczyk
  • Projekt graficzny Urszula Smoleń
  • Recenzent dr Paweł Kosiński

do góry