Nawigacja

Konkursy historyczne

Konkurs „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”

Termin rejestracji przedłużony

  • Konkurs edukacyjny „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”
    Konkurs edukacyjny „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”

W związku z dużym zainteresowaniem konkursem „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” zmieniliśmy termin rejestracji oraz nadsyłania prac.

  • Do 20 kwietnia czekamy na rejestrację uczestników za pomocą internetowego formularza.
  • Do 8 czerwca prosimy o przesłanie prac do koordynatorów z oddziałów IPN, położonych najbliżej Państwa miejscowości lub szkoły. Lista koordynatorów znajduje się na stronie:
    niezwyciezeni1918-2018.pl.

21 marca 2018 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Warszawie zaprezentowano spot IPN, promujący konkurs.

Krzyżami lub Medalami Niepodległości odznaczano w II Rzeczpospolitej ludzi, którzy czynnie zasłużyły się dla odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywę ustanowienia takich odznaczeń zgłosiła Aleksandra Piłsudska, żona marszałka Józefa Piłsudskiego. Chciała umożliwić honorowanie także tych osób, które nie służyły w wojsku i nie mogły uzyskać na przykład Krzyża Virtuti Militari czy Krzyża Walecznych.

Konkurs skierowany jest do młodych ludzi: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych, członków organizacji młodzieżowych. Zachęcamy do udziału również rodziców z dziećmi. Zadaniem uczestników jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości (związanej z ich miejscowością, rodziną), zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, dotarcie do krewnych, odnalezienie odznaczenia) oraz przedstawienie wyników swoich poszukiwań jako:

  • plakatu edukacyjnego
  • filmu
  • vloga

Wszyscy uczestnicy konkursu musza również upowszechnić wyniki swej pracy, przedstawiając bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

do góry