Nawigacja

Aktualności

Wykład „Święto Narodu” z cyklu „Historia dla każdego” – Kielce, 9 stycznia

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) odbędzie się 9 stycznia 2019 r. wykład Edyty Krężołek poświęcony pierwszym wyborom parlamentarnym w niepodległej Polsce oraz posłom z województwa kieleckiego wybranym w 1919 r. Początek spotkania o godz. 17.

Pierwsze po odzyskaniu niepodległości wybory parlamentarne odbyły się 26 stycznia 1919 r. i miały na celu powołanie jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. 10 lutego 1919 r., otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu odrodzonej Polski, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wygłosił orędzie. „Panowie posłowie! Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień” – mówił Naczelnik.

Podczas wykładu na kieleckim „Przystanku Historia” omówione zostaną zasady, na jakich odbywało się głosowanie, przebieg kampanii wyborczej i znaczenie parlamentu w odrodzonym państwie. Zaprezentowane zostaną również sylwetki posłów reprezentujących ówczesne woj. kieleckie.

Wykład Edyty Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”, w którym eksperci prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.

do góry