Nawigacja

Aktualności

Kieleckie warsztaty edukacyjne dla grupy polonijnej z Litwy i Ukrainy

11 lipca 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyły się zajęcia dla młodzieży z Litwy i Ukrainy poświęcone historii Polski XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem walk o niepodległość. Uczestnicy warsztatów poznali najważniejszych polskich bohaterów okresu I wojny światowej oraz ich koncepcje, które miały na celu odzyskanie niepodległości.

Zajęcia rozpoczęły się projekcją spotu Wywalczona. Niepodległa. Polska. Następnie podczas wprowadzenia do tematu Edyta Krężołek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Kielcach, przybliżyła uczniom przebieg walk o granice niepodległej Rzeczypospolitej w kontekście wystawy „Ojcowie Niepodległości”. W ramach zajęć przedstawiono również prezentację multimedialną zawierającą kalendarium wydarzeń, koncepcje polityczne Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, a także proces kształtowania się granic Polski w latach 1918-1923.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach wykonując plakaty przedstawiające Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Na zakończenie warsztatów uczniowie obejrzeli film Niezwyciężeni oraz wysłuchali wykładu Marka Jończyka na temat historii Polski w latach 1939-1989.

     

do góry