Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w 65. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza SJ – Kraków, 14 września 2014

14 września 2014 r., w 65. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Władysława Gurgacza SJ, na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie odbyła się uroczystość zorganizowana wspólnie przez Oddział IPN w Krakowie i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie.

Wśród obecnych byli m.in. posłowie Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, gen. Jerzy Wójcik (prezes Małopolskiego Zarządu Związku Żołnierzy WP), płk Janusz Kurzyna (szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie), por. Stefan Kulig i Zbigniew Obtułowicz (członkowie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców), więźniowie polityczni okresu stalinowskiego – mjr Zbigniew Paliwoda i kpt Władysław Zawiślak. Gości powitał płk Krzysztof Trela – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie. Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie reprezentował dr hab. Filip Musiał.

Na uroczystości przybyła grupa sądeczan wraz z krewnymi ks. Gurgacza i dowódcy PPAN. Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego reprezentowali ojcowie Jacek Siepsiak, Seweryn Wąsik, Andrzej Paweł Bieś, Antoni Drąg, Wiesław Pawłowski. Wzięli w niej udział harcerze I Starosądeckiej Drużyny „Leśni" im. ks. W. Gurgacza i przedstawiciele Związku Żołnierzy AK, Światowego Związku Żołnierzy AK, Zarządu Obszaru Południowego Zrzeszenia „WiN", Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum AK im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie, Fundacji im. Tadeusza Kościuszki oraz Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie, jak również funkcjonariusze SW wraz z dyrektorami zakładów karnych w Tarnowie i Wadowicach oraz krakowskiego Aresztu Śledczego. Asystę honorową stanowił poczet sztandarowy OISW w Krakowie oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznych z Bochni i Podhala.

Centralnym punktem ceremonii był apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod krzyżem poświęconym ofiarom zbrodni komunistycznej. Krzyż został zamontowany na budynku dawnej piekarni, za którą po wojnie znajdowało się miejsce straceń. Miejsce to, nazywane „kurnikiem", było wówczas placem spacerowym.

Projekt krzyża upamiętniającego ofiary przygotował funkcjonariusz SW z Zakładu Karnego w Wadowicach, a sam krzyż wykonali skazani z tego zakładu.

Uroczystość zorganizowana na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie poprzedziła Mszę św. w intencji kapłanów prześladowanych i pomordowanych w czasach komunistycznych, jaka odbyła się w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Po niej odsłonięto pomnik ks. W. Gurgacza ps. „Sem", wykonany przez ks. Roberta Kruczka SDB, a ufundowany przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi.

do góry