Nawigacja

Oddziałowa Komisja w Krakowie (stan na luty 2021 r.)

Śledztwa zakończone skierowaniem aktu oskarżenia

1. Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości p-ko Franciszkowi W. podejrzanemu o to, że będąc funkcjonariuszem WUBP w Krakowie popełnił zbrodnię komunistyczną oraz przeciwko ludzkości poprzez to, że w ramach represji za działalność w organizacji niepodległościowej znęcał się fizycznie nad aresztowanym Janem P. w dniu 24 marca 1949 roku w Krakowie (S 5.2019.Zk).

Śledztwo zostało w niniejszej sprawie wszczęte w wyniku postanowienia o wyłączeniu materiałów ze sprawy o sygn.. S 40.2018.Zk. W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy, w postaci zeznań świadków, oględzin akt oraz uzyskanej dokumentacji, który dał podstawę do przedstawienia Franciszkowi W. - byłemu funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie zarzutów, że:

w dniu 24 marca 1949r. w Krakowie będąc funkcjonariuszem państwa komunistycznego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie działając wspólnie z innym nieustalonym funkcjonariuszem, znęcał się fizycznie nad aresztowanym Janem P. będącym w stosunku zależności, poprzez bicie go rękami i dębową laską po głowie i innych częściach ciała, a to w celu zmuszenia go do składania wyjaśnień opisujących działalność osób należących do organizacji Ruch Oporu Armii Krajowej, co stanowiło stosowanie represji w związku z działalnością w/w w tej organizacji będące zbrodnią komunistyczną, a także poważne prześladowanie z powodu przynależności do określonej grupy politycznej w rozumieniu zbrodni przeciwko ludzkości,

Sprawa zakończona skierowaniem aktu oskarżenia w dniu 17.12.2019 roku.

 

 

do góry