Nawigacja

Przystanek Historia

O. Józef Joniec. „Katyń… ocalić od zapomnienia”

To on stworzył i prowadził program społeczny „Katyń … ocalić od zapomnienia”, dzięki któremu upamiętniono już 5219 ofiar sowieckiej zbrodni. Zginął 10 lat temu w katastrofie smoleńskiej.

  • O. Józef Joniec SchP (1959-2010)
    O. Józef Joniec SchP (1959-2010)

Urodził się 12 października 1959 r. w Laskowej koło Limanowej. Rodzice o. Jońca, Jan i Wiktoria, przeprowadzili się w 1972 r. do Wilkowa (obecnie gmina Kocmyrzów-Luborzyca) z powodu pożaru, który strawił ich dorobek życia w rodzinnej miejscowości.

Młody Józef ukończył szkołę w Goszycach, a następnie liceum pijarów w Krakowie. Do zakonu pijarów wstąpił w 1976 r., odbywając nowicjat w domu zakonnym w Hebdowie. Studiował filozofię i filologię klasyczną w Instytucie Teologiczno-Filozoficznym Ojców Misjonarzy oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1985 r., a jego pierwszymi miejscami posługi zakonnej były domy oraz parafie w Krakowie Rakowicach i Hebdowie.

W latach 1986-1992 studiował filologię klasyczną na uniwersytetach Jagiellońskim i Warszawskim. W Krakowie organizował pierwsze parafiady, czyli spotkania młodzieży, które odbywały się na obiektach sportowych na os. Wieczysta.

Od 1990 r. zamieszkał na stałe w Warszawie, pełniąc posługę przede wszystkim na rzecz młodzieży z ubogich rodzin. Był kapłanem w parafii Matki Bożej Królowej Wyznawców na Siekierkach, a także pierwszym kustoszem utworzonego przez prymasa Józefa Glempa w 1997 r. Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (1997-1999) oraz dyrektorem Pijarskiego Centrum Edukacyjnego Stanisława Konarskiego.

W 1992 r. założył i przez wiele lat kierował Stowarzyszeniem Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, którego celem była edukacja i wychowanie w duchu wartości katolickich w oparciu o sport, sztukę i wiarę. Od 2008 r., jako prezes stowarzyszenia, koordynował akcję sadzenia Dębów Pamięci w ramach społecznego programu „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Każde drzewo, to jedna udokumentowana ofiara zbrodni katyńskiej.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżami Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Pochowany został dziesięć dni później w w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej.

Tekst Marcin Chorązki

do góry