Nawigacja

Przystanek Historia

KBW. Partyjne wojsko według sowieckiego wzoru

75 lat temu osadzony przez Związek Sowiecki marionetkowy rząd uchwalił utworzenie Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wzorowane na wojskach wewnętrznych NKWD oddziały służyły do walki z „wrogiem wewnętrznym” czyli tak naprawdę – polskim społeczeństwem.

Jeszcze istniało Polskie Państwo Podziemne działające w z upoważnienia władz Rzeczypospolitej Polskiej, od 1939 roku z uchodźstwa kierujących walką narodu o niepodległość. Sowieci zajmując Polskę rozumieli, że aby opanować w pełni ten obszar, muszą zniszczyć dwie struktury państwowe: jawną administrację Rzeszy Niemieckiej i podziemne struktury Rzeczypospolitej Polskiej. Dopiero wykonanie tego zadania pozwoliłoby im na rzeczywistą budowę alternatywnych struktur państwowych – zdominowanych przez komunistów, podporządkowanych w pełni Stalinowi.

Na polskich ziemiach główny ciężar walki z niepodległościowym podziemiem spoczywał wprost na wojskach wewnętrznych NKWD. To one dokonywały masowych aresztowań, pojedynczych i zbiorowych mordów, akcji pacyfikacyjnych, wywózek do łagrów w głębi ZSRS. We wschodnich województwach okupowanej Polski działania te kontynuowano w ten sam sposób przez kolejne lata. Na zachód od Bugu Stalin oczekiwał od polskich komunistów tworzenia własnych oddziałów, w celu odciążenia NKWD w likwidacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz innych organizacji niepodległościowych i ich społecznego zaplecza.

Początki tych wojsk to jesień 1944 r., gdy Stalin nakazał komunistom radykalne zaostrzenie represji. Chodziło o to, aby anemiczne struktury PKWN wykorzystały obecność na niewielkim terytorium kilku milionów żołnierzy sowieckich, do szybkiego spacyfikowania potencjalnego oporu Polaków. Zadecydowano o rozbudowie wojsk wewnętrznych na bazie utworzonego jeszcze pod Moskwą z wyselekcjonowanych kadr Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego. Te wojska od początku tworzono w ramach szczególnej podległości partii komunistycznej, jako specyficzne „wojsko partyjne”. Od początku trzymano się zasady, że stanowiska dowódców były obsadzane przez sowieckich oficerów NKWD i NKGB, a na zastępców powoływano „sprawdzonych” komunistów. Decyzję o rozbudowie PSBS podjęła również formalnie PPR. Pierwszą brygadę WW zorganizowano już w listopadzie 1944 r. Komitet Centralny PPR uchwalił najpierw nazwę „Wojska Wewnętrzne”.

W obliczu nowej ofensywy sowieckiej Biuro Polityczne KC PPR zadecydowało o pośpiesznej budowie dwóch kolejnych brygad WW. Rozpoczęto ich formowanie. W gruncie rzeczy marcowa uchwała komunistycznego „rządu” nie weszła w życie, spowodowała natomiast, że pojawiła się nowa nazwa – Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – i skrót: KBW (który potem uznano za obowiązujący).

Komuniści mieli kłopoty kadrowe. Tworzone jednostki przekazywano do dyspozycji UB, ale ich budowa szła opornie. W kwietniu 1945 r. rozpoczęto masowy pobór, z pominięciem selekcji politycznej. Przymusowo wcielono do KBW ponad 19,5 tysiąca ludzi. Jednak żołnierze ze zwykłego poboru nie chcieli walczyć przeciw swoim. Już w pierwszych tygodniach zaczęły się masowe dezercje zarówno pojedynczych żołnierzy jak i całych jednostek. Zbiegowie zasilali rozbudowujące się oddziały leśne. Taka sytuacja spowodowała czystki w KBW – w ciągu miesiąca zwolniono ponad 5 tys. żołnierzy.

Ostatecznie komuniści podjęli decyzję o rozbudowie wojsk wewnętrznych w oparciu o kadry 4. Dywizji Piechoty „ludowego” WP, wycofywanej z frontu po kapitulacji Niemiec. Wzmocniono pion wychowawczo-polityczny. W ślad za wytycznymi KC PPR, „rząd” na nowo powołał do życia KBW 24 maja 1945 r. Dowódcą został dotychczasowy dowódca 4. DP, sowiecki oficer, gen. Bolesław Kieniewicz.

W kolejnych latach KBW, działając pod nadzorem UB i NKWD stało się podstawową siła zbrojną do zwalczania niepodległościowego oporu społecznego, zarówno politycznego jak i zbrojnego.

Tekst Maciej Korkuć

do góry