Nawigacja

Przystanek Historia

Klub im. „Grota”. Cichociemni – rekrutacja, szkolenie, przerzut do Polski

25 stycznia 2023 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Łukasz Płatek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie wygłosił wzbogacony prezentacją wykład pt. „Cichociemni – rekrutacja, szkolenie, przerzut do Polski. Takich ludzi żądał dla kraju pierwszy komendant AK gen. »Grot«”.

Cichociemni. Kim byli i jak ich rekrutowano? Ilu chętnych na powrót do Polski „najkrótszą drogą” zaczęło, a ilu ukończyło szkolenia? Czy w latach 1939-1940 była szansa, by zrzucić do okupowanej Polski pierwszych skoczków? Co potrafili i dlaczego dla konspiracji w kraju byli bezcenni? O koncepcjach nawiązania łączności lotniczej między rządem RP na uchodźstwie i Sztabem Naczelnego Wodza we Francji, następnie w Londynie, a ZWZ/AK w kraju, o szkoleniu „ptaszków” (wojenne określenie cichociemnych) opowiedział Łukasz Płatek, pomysłodawca i współautor gry planszowej „Cichociemni. Spadochroniarze AK”.

„Byliśmy przygotowywani do zadań indywidualnych, choć mieliśmy poczucie zbieżności celów. Cichociemny to był żołnierz sam dla siebie i jako wsparcie dla cywili w kraju. Nasza grupa była odpowiedzią na wojnę totalną wydaną nie tylko armiom ale także cywilom. Takich ludzi żądał dla kraju pierwszy komendant AK gen. Grot”. P. Bystrzycki ps. Grzbiet

do góry