Nawigacja

Przystanek Historia

Armia Krajowa. Wojsko wolnej Polski

Dodatek IPN do tygodnika Gość Niedzielny z 25 września 2022

W numerze

  • Karol Nawrocki, Armia Krajowa – Wojsko Polskie w podziemiu
    W rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski, która to data stała się symbolicznym świętem Polskiego Państwa Podziemnego, przypominamy historię Polskich Sił Zbrojnych w Kraju. SZP została jeszcze w 1939 r. przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a ten – 14 lutego 1942 r. – przemianowany na Armię Krajową.
  • Witold Kozłowski, Małopolskie korzenie
  • Maciej Korkuć, Fenomen równoległej rzeczywistości
    Takiej struktury jak Armia Krajowa, tworzącej przy tym zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, nie było nigdzie w okupowanej Europie ani na świecie.
  • Dawid Golik, „Wzywam cały naród polski...”
    Nie ulegało wątpliwości, że po przegranej kampanii 1939 r. w okupowanej przez Niemców i Sowietów, a niedługo później także Słowaków i Litwinów Polsce musi narodzić się konspiracja. Otwartą jednak kwestią pozostawało, jaki charakter ona przybierze i kto będzie w stanie stworzyć ośrodek na tyle silny, aby podporządkować sobie różne, często skłócone i obwiniające się wzajemnie o klęskę wrześniową środowiska.
  • Wojciech Frazik, Siły Zbrojne w Kraju
    Gdy w pierwszym powojennym dziesięcioleciu komunistom nie udało się zniszczyć legendy i zanegować roli Armii Krajowej, po 1956 roku próbowali ją wtłoczyć w ramy nieokreślonego „ruchu oporu”.
  • Michał Wenklar, Dramat „Grota”
    Pułkownik Stefan Rowecki nie chciał być konspiratorem. Były legionista, w II Rzeczypospolitej oficer służby stałej, wykładowca Wyższej Szkoły Wojennej, a w kampanii 1939 r. dowódca Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, był żołnierzem z krwi i kości.
  • Olgierd Grott, AK i jej poprzednicy
    Jeszcze podczas wojny obronnej 1939 r. na terenie Polski rozpoczęto tworzenie pierwszych wojskowych struktur konspiracyjnych. Powołano Służbę Zwycięstwu Polski stanowiącą pierwszą centralną strukturę militarną Polskiego Państwa Podziemnego. W listopadzie 1939 r. przemianowano ją na Związek Walki Zbrojnej, z którego 14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa.
  • Marek Jedynak, Wunderwaffe
    Jednym z największych sukcesów wywiadu AK w latach II wojny światowej było zdobycie rakiet V-2, pilnie strzeżonej nowoczesnej niemieckiej broni.
  • Grzegorz Bębnik, Niezwykle trudne zadanie
    Dzieje ZWZ/AK na Górnym Śląsku można by opisać przez pryzmat kolejnych zdrad, „wsyp” i egzekucji. Jednak nawet w takim ujęciu jest miejsce na bohaterstwo tych, którzy po każdej podobnej katastrofie mozolnie odbudowywali rozbite struktury. A byli oni obecni na każdym szczeblu organizacyjnej drabiny.
  • Piotr Niwiński, Wileńszczyzna
    Okręg Wileński był jednym z największych i najaktywniejszych obszarów Polskiego Państwa Podziemnego, co było następstwem specyficznej sytuacji okupacyjnej.
  • Filip Musiał, Cichociemni – elita podziemnego wojska
    Przeszkoleni na Zachodzie – w Wielkiej Brytanii, a później także we Włoszech – byli elitą Wojska Polskiego. Działali zgodnie z dewizą wypisaną w bazie szkoleniowej w Audley End: „Wywalcz wolność lub zgiń”.
do góry