Nawigacja

Przystanek Historia

Ekspertyza. Identyfikacja obrońców Westerplatte

Odcinek cyklu filmowego „Ekspertyza”, zrealizowanego przez kanał TVP Historia we współpracy z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Dokument pt. „Identyfikacja obrońców Westerplatte” został wyprodukowany w 2021 r.

W filmie występuje m.in. obecny prezes IPN dr Karol Nawrocki, który w czasie przygotowywania materiału filmowego kierował Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wypowiadają się także m.in. dr hab. Grzegorz Berendt, obecny dyrektor muzeum oraz prokurator Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Przestępstw przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku.

1 września 1939 r. nastąpił atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

do góry