Nawigacja

Przystanek Historia

Zagłada Żydów w Nowym Sączu. Dodatek prasowy do pobrania [PDF]

Wydawnictwo krakowskiego IPN w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia Akcji Reinhardt, dołączone do części nakładu „Gazety Krakowskiej”, kolportowanej w regionie nowosądeckim.

W numerze

  • Łukasz Połomski, Żydzi sądeccy w międzywojniu
    Żydzi nowosądeccy w międzywojniu stanowili 30 proc. mieszkańców miasta. W XIX w. ich populacja osiągnęła niemal połowę mieszczan. Z tego okresu wywodzą się również prądy społeczne, które zdefiniowały społeczność żydowską.
  • Artur Franczak, Getto w Nowym Sączu
    „Żydowską dzielnicę mieszkaniową” utworzono dość wcześnie, bo 12 sierpnia 1940 r. Składała się z dwóch części. Jedna przeznaczona była dla osób pracujących, zlokalizowana w ubogiej części miasta, na tzw. Piekle, po drugiej stronie rzeki Kamienica. Druga zaś dla niepracujących położona była w centrum miasta, blisko zamku królewskiego. Tę część getta w połowie 1941 r. Niemcy odizolowali od pozostałej części miasta wysokim na prawie 3 metry, ceglanym murem.
  • Martyna Grądzka-Rejak, „Szukają błędnym wzrokiem tych, których już na wieki utracili...”
    W upalne, sierpniowe dni 1942 r. Niemcy przeprowadzili akcję deportacyjną Żydów z Nowego Sącza i okolicznych miejscowości do obozu zagłady w Bełżcu. Wywieziono ich w przepełnionych wagonach, wyłożonych wapnem, o oknach otoczonych drutem kolczastym.
  • Przedwojenne życie, zagłada i upamiętnienie historii mszańskich Żydów
    Rozmowa Romana Gieronia z Urszulą Antosz-Rekucką, społecznym opiekunem zabytków, założycielką i prezesem Fundacji Sztetl Mszana Dolna
do góry