Nawigacja

Przystanek Historia

Rzecz o Leonie Sperlingu – piłkarzu Cracovii, reprezentancie kraju

Spotkanie z cyklu „Archiwalna środa” na Przystanku Historia IPN w Krakowie. Zapraszamy do wysłuchania opowieści Marka Węgrzyna z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie. Gospodarzem spotkania był Rafał Dyrcz, naczelnik Archiwum.

Leon Sperling, urodzony 7 sierpnia 1900 r. w Krakowie, w okresie międzywojennym był piłkarzem Cracovii i reprezentacji Polski. Jak większość krakowskich zawodników pochodzenia żydowskiego, swoją karierę rozpoczął w Jutrzence Kraków. Występował na pozycji napastnika, nasz kraj reprezentował w latach 1921–1930. Zaliczany jest do grona najlepszych napastników okresu międzywojennego.

Pochodził z rodziny żydowskiej. Zagrał w historycznym, pierwszym spotkaniu reprezentacji Polski w dniu 18 grudnia 1921 r. z Węgrami. W 1924 r. wystąpił wraz z drużyną na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Pracował w Banku Małopolskim w Krakowie na stanowisku kasjera. 19 marca 1931 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi.

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się we Lwowie, gdzie pracował jako trener lokalnej drużyny. Został zastrzelony na ulicy między 15 a 20 grudnia 1941 r. przez pijanego gestapowca. Inna wersja podaje, że zginął w zbiorowej egzekucji.

Leon Sperling, jeden z wielu polskich piłkarzy żydowskiego pochodzenia, wart jest wspomnienia. W czasach, gdy piłka nożna w odrodzonym państwie polskim dopiero raczkowała, należał do najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny sportu. Wyróżniał się szybkością, zwinnością i sprytem na boisku. Ośmieszał wręcz rywali. To będzie opowieść o znakomitym sportowcu, ale także człowieku, który z dumą reprezentował swój kraj w Europie, a w czasie II wojny światowej został zamordowany przez Niemców.

do góry