Nawigacja

Przystanek Historia

„Nie tylko cichociemni... Zrzuty materiałowe dla AK w latach 1941-1944”. Wykład na Przystanku Historia

11 maja 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Wykład pt. „Nie tylko cichociemni... Zrzuty materiałowe dla Armii Krajowej w latach 1941-1944” wygłosił dr Dawid Golik z pionu poszukiwań i identyfikacji.

Podczas II wojny światowej Oddział VI Sztabu Naczelnego Wodza zorganizował w porozumieniu z brytyjskim Kierownictwem Operacji Specjalnych (SOE) operacje lotnicze, mające na celu wspieranie Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w jej przygotowaniach do powstania. Najbardziej znanym elementem tych działań było wysyłanie do okupowanej Polski cichociemnych, mających stanowić elitę dywersji, pełnić funkcję instruktorów oraz głównych realizatorów działań specjalnych.

Nie mniej ważne były zrzuty materiałowe – uzbrojenia, mundurów, sprzętu radiowego i innego wyposażenia wojskowego, którego żołnierzom podziemnej armii dramatycznie brakowało. Szacuje się, że zrzucono w ten sposób około 300 ton materiałów i choć była to kropla w morzu potrzeb Armii Krajowej, stanowiła istotne wzmocnieniem w sensie praktycznym i moralnym dla walczących z Niemcami żołnierzy z biało-czerwonymi opaskami.

do góry