Nawigacja

Konkursy historyczne

40. rocznica powstania „Solidarności” i NZS. Konkurs dla małopolskich szkół podstawowych. Zgłoszenia do 31 października

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, na zlecenie Kuratorium Oświaty w Krakowie, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego organizuje konkurs dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego – „Zjednoczmy się, bo jeden nasz cel!”. 40. rocznica powstania „Solidarności” i NZS w Małopolsce.

Zgłoszenia na wypełnionych formularzach powinny zostać dostarczone przez szkoły do 31 października 2019 r. na adres:

Oddział IPN w Krakowie
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków

Szczegółowy harmonogram konkursu oraz inne ważne informacje w załącznikach poniżej.

Koordynatorem konkursu ze strony IPN jest Dariusz Gorajczyk, dariusz.gorajczyk@ipn.gov.pl, tel. 12 211 70 25.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, a zwłaszcza historią regionu i dziejami rodziny w okresie przełomowych przemian dla Polski i Europy Środkowej, związanych z działalnością „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Chcemy zachęcić młodzież do odkrywania sylwetek uczestników tamtych wydarzeń i pomóc jej w zrozumieniu pojęcia solidarności. Zarówno w kontekście niezależnego ruchu związkowego, jaki i postaw, które połączyły Polaków w latach 80. XX wieku oraz w odniesieniu do współczesnych wyzwań życia społecznego w wolnej Polsce.

Przewidziano trzy etapy konkursu. W pierwszym (szkolnym) uczniowie napiszą test, w drugim (rejonowym) przygotują prace pisemne, w trzecim (wojewódzkim) przedstawią je przed komisją egzaminacyjną.

Informacje dotyczące organizacji, przebiegu i wyników konkursu będą przekazywane za pośrednictwem witryny internetowej: Oddziału IPN w Krakowie oraz www.kuratorium.krakow.pl.

do góry