Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Konkursy historyczne

II edycja konkursu „Niezwyciężeni 1918”

„Niezwyciężeni 1918. Ofiary totalitaryzmów” to projekt edukacyjny, którego celem jest upamiętnienie bohaterów uhonorowanych przed wojną Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Osób, które w czasie II wojny światowej lub po niej stały się ofiarami totalitaryzmów – nazistowskiego, sowieckiego lub komunistycznego.

Zachęcamy do odkrywania osób, które zasłużyły się dla niepodległej Rzeczpospolitej. Udział w konkursie IPN to okazja do poznania historii Polski poprzez pryzmat indywidualnych ludzkich losów. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz członków organizacji młodzieżowych. Namawiamy do udziału w naszym projekcie także rodziców z dziećmi.

Zadania uczestników II edycji konkursu

  1. Wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości, która jednocześnie była ofiarą totalitaryzmów sowieckiego, komunistycznego albo nazizmu niemieckiego.
  2. Zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, dotarcie do krewnych, odnalezienie odznaczenia). Stworzenie filmu na podstawie zebranych informacji. Podjęcie działań mających na celu upowszechnienie informacji o wybranym bohaterze (np. prezentacja w szkole, stworzenie strony internetowej, itp.).

Zobacz przykładowe postacie bohaterów.

Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej konkursu: www.niezwyciezeni1918-2018.pl w terminie do 19 kwietnia 2019 r.

Autor (autorzy) filmów muszą przesłać swoje prace wraz z wypełnionymi załącznikami do regulaminu konkursu w terminie do 31 maja 2019 r. – za pośrednictwem protokołu FTP na serwer IPN. Adres serwera oraz instrukcja korzystania z tej usługi zostaną przesłane wszystkim uczestnikom konkursu, którzy poprawnie wypełnią formularz zgłoszeniowy. Prace przesłane po tym terminie nie zostaną ocenione przez jury.

Ogłoszenie wyników pierwszego (regionalnego) etapu konkursu – do 14 czerwca 2019 r.

Ogłoszenie wyników drugiego (ogólnopolskiego) etapu konkursu – do 2 września 2019 r.

Gala finałowa konkursu odbędzie się na jesieni 2019 r. Dokładny termin gali zostanie podany na stronie konkursu w późniejszym terminie.

Krzyż i Medal Niepodległości

Odznaczenia zostały ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP z 29 października 1930 r. Celem było uhonorowanie osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości ojczyzny w okresie przed I wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk w latach 1918-1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski.

do góry