Nawigacja

Konkursy historyczne

VII edycja konkursu „Orła WRON-a nie pokona” – Starachowice, 3 grudnia 2015

Event Name VII edycja konkursu „Orła WRON-a nie pokona” – Starachowice, 3 grudnia 2015
Start Date 3rd Dec 2015 2:05pm
End Date 3rd Dec 2015 2:05pm
Duration N/A
Description

3 grudnia 2015 r., o godz. 12.00, w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się VII edycja konkursu „Orła WRON-a nie pokona”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980–1989”, kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji byli „Młodzi Podziemni”. W ramach konkursu uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu starachowickiego rozwiązywali test związany z najważniejszymi wydarzeniami z lat 1980–1989, okresem legalnego funkcjonowania „Solidarności" oraz wprowadzeniem stanu wojennego, zarówno w aspektach ogólnopolskich jak i regionalnych.

Najlepszy spośród 28 uczestników okazał się Bartłomiej Zapała z II LO w Starachowicach, który zdobył 29 punktów na 30, zaś dwa równorzędne drugie miejsca zdobyli Magdalena Skowrońska, także II LO i Karol Bracik z I LO w Starachowicach. Nagrodę w kategorii drużynowej otrzymała również szkoła – I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz publikacje i gry planszowe IPN. Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski dla najlepszej trójki ufundował nagrodę specjalną – wycieczkę do Brukseli.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi turami konkursu młodzież spotkała się również z zaproszonymi świadkami historii. Marzena Grosicka i Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN prezentowali gry edukacyjne IPN: „303”, „ZnajZnak” i „Kolejkę”.

do góry