Nawigacja

Konkursy historyczne

KRAKÓW: II edycja projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

II edycja projektu edukacyjnego: „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku" dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych stanowi część Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej i jest realizowana wspólnie przez pięć podmiotów: Biuro Edukacji Publicznej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie i Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie. Swego poparcia udzieliły przedsięwzięciu liczne organizacje i media.

Propozycją dla uczestników projektu jest udział w dwóch sesjach naukowych i serii trzech warsztatów, w czasie których przewidziano wykłady, pokazy filmów i spotkania z żyjącymi jeszcze świadkami. Najważniejszą jego część stanowi konkurs pt. Walka Polaków o przynależność Kresów Wschodnich do Rzeczpospolitej w latach 1918–1922, 1939–1945. Zadaniem jest przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej w oparciu o dostępną literaturę oraz zebrane dokumenty i wspomnienia. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody (m.in. indeksy na dowolne studia na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie), dla wszystkich moc ciekawych lekcji historii.  

Celem projektu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku" jest zapoznanie uczestników z historią Kresów Wschodnich XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem walk, jakie toczyli Polacy o ich przynależność do Polski w latach 1918 – 1922, 1939 – 1945, ukazanie na tle walk o Kresy złożoności stosunków polsko-ukraińskich, polsko-rosyjskich, polsko-litewskich i polsko-białoruskich oraz wpływu, jaki tamte wydarzenia wywierają wciąż na  wzajemne się postrzeganie i traktowanie mniejszości polskiej w tych krajach. Istotne jest także uświadomienie, jakie znaczenie dla świadomości narodowej Polaków ma kultywowanie pamięci o Kresach, dokumentowanie relacji osób wywodzących się z tych ziem, opieka nad wojskowymi cmentarzami i miejscami pamięci, edukacja młodzieży w tym zakresie, promocja patriotyzmu i miłości do ojczyzny w oparciu o przykłady z przeszłości.

Adresatami projektu są uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego, a także nauczyciele, dyrektorzy wszystkich typów szkół i placówek oświatowych. Projekt realizowany jest między październikiem 2013 a majem 2014 roku.

Patronat honorowy nad projektem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie „Stanica Kresowa", Ogólnopolski Okręg Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich Światowego Związku Żołnierzy  Armii Krajowej, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" Oddział w Krakowie.

Projektowi medialnie patronują „Dziennik Polski", „wSieci", „wPolityce.pl", „Mówią Wieki", Radio Kraków, TVP Historia, portal społeczności kresowej „Kresy.pl".

Kontakt: pawel.nalezniak@ipn.gov.pl

do góry