Nawigacja

Konkursy historyczne

Kielce. Finał III konkursu recytatorskiego „…gdy nad głowami świszczą kule…”

27 i 28 września 2022 r. rozstrzygnęliśmy III edycję konkursu recytatorskiego pod hasłem „…gdy nad głowami świszczą kule… – poezja i proza okresu II wojny światowej”. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział.

Konkurs był skierowany do uczniów świętokrzyskich szkół. Podczas dwudniowych przesłuchań, które odbyły się 27 i 28 września 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, wystąpiło prawie 120 młodych osób z całego regionu. Miały za zadanie przedstawić jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy. Wszystkie propozycje musiały dotyczyć czasu II wojny światowej.

W pierwszym dniu konkursu wystąpiło 75 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Komisja konkursowa w składzie: Ewa Szcześniak (Kluby „Wolna Strefa”), Dariusz Skrzyniarz (IPN) i Rafał Lipka (Kuratorium Oświaty w Kielcach) przyznało trzy główne nagrody.

  • I miejsce – Mateusz Ciszek
  • II miejsce – Oliwia Zapała
  • III miejsce – Aleksandra Szczepanek
  • Wyróżnienia: Zuzanna Kot, Maja Kapuścińska, Aleksandra Wijas, Maria Deneka, Kacper Forc

W drugim dniu przesłuchań zaprezentowało się ponad 40 uczniów szkół ponadpodstawowych. Komisja w składzie: Edyta Krężołek (IPN), dr Michał Zawisza (IPN) i Rafał Lipka (Kuratorium Oświaty w Kielcach) podjęła następującą decyzję.

  • I miejsce – Katarzyna Zimny
  • II miejsce – Filip Gajos
  • III miejsce – Sylwia Kurasińska
  • Wyróżnienia: Wiktoria Bochniak, Katarzyna Kozłowska

Celem konkursu zorganizowanego przez Delegaturę IPN w Kielcach było m.in. zapoznanie uczniów z twórczością dotycząca II wojny światowej, zwrócenie uwagi na korelacje między obrazem wojny i jej literackim ujęciem oraz kształtowanie postaw patriotycznych, wrażliwości estetycznej i językowej. Dla uczniów lubiących występować była to okazja do rozwijania pasji recytatorskiej i zdolności krasomówczych. Konkurs pod honorowym patronatem świętokrzyskiego kuratora oświaty nie bez powodu rozpoczął się 27 września – w Dniu Podziemnego Państwa Polskiego.

do góry