Nawigacja

Konkursy historyczne

III LO z Tarnowa wygrało VI Małopolski Turniej Debat Historycznych

27 kwietnia 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbył się finał VI Małopolskiego Turnieju Debat Historycznych. Na finał ogólnopolski pojadą licealiści z Tarnowa. Gratulujemy.

W zmaganiach wzięło udział sześć drużyn, walczących o awans do etapu ogólnopolskiego: IV LO im. Baczyńskiego w Olkuszu, III LO im. Mickiewicza w Tarnowie, I LO im. Nowodworskiego w Krakowie, III LO J. Kochanowskiego w Krakowie, V LO im. Witkowskiego w Krakowie i VI LO im. Mickiewicza w Krakowie. W ostatecznej debacie nad tezą: „Rządy Edwarda Gierka były złotą dekadą PRL” zmierzyły się drużyny V LO w Krakowie i III LO w Tarnowie. Po wyrównanym pojedynku, zdaniem jury, wygrała ekipa z Tarnowa, w składzie Zuzanna Ostręga, Filip Gąciarz, Kacper Marek, Filip Białobrzewski i Krystian Sweder, pod opieką Krzysztofa Płonki. Najlepszym mówca turnieju został Filip Białobrzewski.

Istotna uwaga: w debatach oksfordzkich liczą się oczywiście fakty i prawda historyczna, ale najważniejsze znaczenie ma sposób argumentacji i talent oratorski. Krótko mówiąc – dar przekonywania. Dlatego nie jest niczym zaskakującym, że czasem zwycięża strona broniąca najbardziej karkołomnej tezy. A to, kto broni tezy (propozycja), a kto próbuję ją obalić (opozycja), ustala się w losowaniu. Zatem odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście czasy Gierka były złotą dekadą PRL, ma w tym wypadku znaczenie drugorzędne.

Uczestników turnieju finałowego i ich opiekunów przywitał na „Przystanku Historia” dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz koordynatorka przedsięwzięcia Katarzyna Łysak. Dr Wenklar wręczy też upominki wszystkim finalistom oraz nagrody zwycięzcom, zdobywcom drugiego miejsca i najlepszemu mówcy.

do góry