Nawigacja

Konkursy historyczne

Konkurs recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

VII edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, skierowana jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.

W związku z sytuacją epidemiczną w roku szkolnym 2020/2021 konkurs przebiegał będzie w rzeczywistości wirtualnej.

Uczestnicy, którzy zgłoszą swój udział w konkursie, będą mieli za zadanie przygotować oraz nagrać dwa filmy: jeden z recytacji wiersza, a drugi z prezentacji prozy. Filmy należy przesłać do koordynatorów konkursu z właściwego sobie oddziału bądź delegatury IPN do 21 marca 2021 r. Komisje konkursowe w etapie półfinałowym wyłonią finalistów.

Zamiast gali finałowej, która tradycyjnie odbywała się w Rudzie Śląskiej, w tym roku Ogólnopolska Komisja Konkursowa przesłucha nagrania finalistów. Spośród nich wyłoni laureatów I, II i III miejsca w kategorii prozy oraz I, II i III miejsca w kategorii poezji. Niestety w związku z pandemią tradycyjny wyjazd do Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück, który był główną nagrodą w konkursie, jest niemożliwy, dlatego nasi laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. Ogłoszenie wyników odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej edukacja.ipn.gov.pl oraz poprzez media społecznościowe do 23 kwietnia 2021 r.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia do pobrania znajdują się poniżej.

Zapraszamy do śledzenia naszych stron internetowych oraz mediów społecznościowych: facebook.com/wkregupoezjiiprozy

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück”​

Koordynator ogólnopolski IPN:

Ewelina Małachowska 32 207 07 14 / ewelina.malachowska@ipn.gov.pl

Informacje i zapisy

Dla województwa małopolskiego – Roksana Szczypta-Szczęch, e-mail: roksana.szczech@ipn.gov.pl, tel. 12 211 70 23; 667 297 984

Dla województwa świętokrzyskiego – Edyta Krężołek, e-mail: edyta.krezolek@ipn.gov.pl, tel. 696 826 381

do góry