Nawigacja

Konkursy historyczne

„Zemsta za niepodległość. Ziemianie ofiary dwóch agresorów”. Filmowe podsumowanie projektu edukacyjnego IPN

W maju 2020 r. zakończyliśmy kolejną edycję projektu edukacyjnego „Zemsta za niepodległość. Ziemianie ofiary dwóch agresorów”. Z powodu epidemii koronawirusa finał przedsięwzięcia przybrał nietypową formę. Zamiast gali i wręczenia nagród powstał film, w którym przedstawiamy laureatów konkursu oraz ideę projektu.

Celem przedsięwzięcia było przypomnienie postaci, które znalazły się wśród ofiar represji niemieckich i sowieckich w czasie II wojny światowej – osób, walczących w latach 1914-1921 o niepodległość Rzeczpospolitej. Kontynuujemy nasze wcześniejsze projekty poświęconych dziejom ziemiaństwa, współorganizowane od 2014 r. z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim Oddział Kraków. W poprzednich latach uczestnicy konkursu koncentrowali się na ziemiańskim etosie oraz udziale przedstawicieli tej warstwy społecznej w walkach o odzyskanie niepodległości, a także obronie Polski zaatakowanej w 1939 r. i polityce władz komunistycznych w latach 1944-1945 wobec przedwojennej elity społecznej.

W 2020 r. projekt był współorganizowany przez poszczególne oddziały IPN, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie (Zarząd Główny i oddziały), Fundację im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie oraz Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Wszystkim laureatom gratulujemy, finalistom i uczestnikom konkursu dziękujemy za włożony trud. Zachęcamy do udziału w następnej edycji projektu, którą zainaugurujemy jesienią.

do góry