Instytut Pamięci Narodowej - Kraków

http://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/edukacja-krakow/edukacyjne-wyprawy-hist/26047,Rajd-historyczny-Szlakami-Zolnierzy-Wykletych-mjr-Jozefa-Kurasia-Orla-Ognia-Repu.html
2018-07-18, 01:23

Rajd historyczny Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „Republika Partyzancka”, 4–6 października 2013

Event Name Rajd historyczny Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „Republika Partyzancka”, 4–6 października 2013
Start Date 4th Oct 2013 8:16am
End Date 6th Oct 2013 8:16am
Duration 2 days
Description

VIII edycję rajdu historycznego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła", „Ognia", trwającą od 4 do 6 października 2013 r., zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica" w Waksmundzie oraz Fundacja Strzelecka w Łodzi. Inicjatywę wsparły również takie organizacje i instytucje jak: Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica" – Podhale, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, 3. Pułk Strzelców Podhalańskich Powiśle Dąbrowskie.

Rajd honorowym patronatem objęli: Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr Marek Lasota, Zbigniew Kuraś (syn mjr. Józefa Kurasia), Zbigniew Paliwoda „JUR" (żołnierz VI kompanii ZP „Błyskawica"), Zuzanna Kurtyka (Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich 2010), Anna Paluch (Poseł na Sejm RP), Jarosław Gowin (Poseł na Sejm RP), Maciej Klima (Senator RP), Andrzej Pająk (Senator RP) oraz Zbigniew Ziobro (Poseł do Parlamentu Europejskiego).

W rajdzie uczestniczyła młodzież małopolskich placówek oświatowych z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie (w tym również grupa absolwentów), Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej oraz liceów w Olkuszu: II LO im. Ziemi Olkuskiej i IV LO im. K. K. Baczyńskiego. Po raz pierwszy w rajdzie wzięli udział harcerze z 6 Lińskiej Drużyny Starszoharcerskiej Szczepu ZHP im. Żołnierzy Niezłomnych, należącej do chorągwi Gdańskiej i Hufca Wejherowo. Ponadto indywidualnie szlaki przemierzało kilka osób. W czasie trwania rajdu uczestnicy poznawali dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1949 na terenie Podhala i okolic. Dotarli do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski, a fragmenty historii opowiedzieli im Zbigniew Paliwoda ps. „Jur" (żołnierz 6. krakowskiej kompanii ZP „Błyskawica") oraz Janusz Niemiec (syn Janiny i Antoniego Żubrydów).

Pierwszego dnia, po dotarciu grup do Krościenka nad Dunajcem i po oficjalnym rozpoczęciu rajdu, zarejestrowało się 8 patroli. Z wyboru uczestników patronowali im: „Ogień", „Zapora", (młodzież z ZSPiG w Waksmundzie), „Łupaszka" (absolwenci ZSPiG w Waksmundzie), „Laluś" (młodzież z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), „Lalek" (młodzież z II LO w Olkuszu), „Druh" (młodzież z IV LO w Olkuszu), „Inka" oraz „Łupaszko" (harcerze 6 LDSH ze Szczepu Luzino). Po przekazaniu im map, omówieniu trasy patrole rozpoczęły zmagania w górach. Wykonując tego dnia w poszczególnych miejscach zadania oraz zdobywając za nie punkty, uczestnicy przeszli ponad 20 km od Krościenka nad Dunajcem, poprzez Marszałek (282 m n.p.m.), Lubań (1211 m n.p.m.), Kudów (1025 m n.p.m.), Studzionki, Przełęcz Knurowską do bazy – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Ochotnicy Górnej. Dwa ostatnie patrole, które najpóźniej wyruszyły na szlak, dotarły do Studzionek po zapadnięciu zmroku i decyzją organizatorów zostały zwolnione z kontynuowania wędrówki oraz przewiezione do schroniska. Po obiadokolacji wyświetlono film Arkadiusza Gołębiewskiego pt. Kwatera „Ł". Projekcja filmu poprzedzona została prelekcją Roksany Szczypty-Szczęch na temat działalności aparatu bezpieczeństwa, zbrodni dokonywanych przez jego funkcjonariuszy oraz pozbawienia rodzin zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego godnego ich pochówku i upamiętnienia. W kontekście omawianego zagadnienia szczególnie zwrócono uwagę na postać dowódcy Zgrupowania „Błyskawica" – mjr. Józefa Kursia „Ognia". Także po projekcji filmu R. Szczypta-Szczęch nawiązała do działalności Wojskowych Sądów Rejonowych i zasądzonych przez WSR w Krakowie wyroków śmierci, jakie wykonane zostały w więzieniu przy ul. Montelupich. Spotkanie zakończyło się w nocy.

W sobotę, 5 października patrole udały się w trasę wiodącą z bazy w schronisku przez Forendówki, Holinę, Borsuczyny, Jaszcze, miejsce katastrofy Liberatora, Magurki (1101 m n.p.m.), z powrotem przez Holinę do bazy. Po powrocie do schorniska i obiadokolacji odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Paliwodą oraz Januszem Niemcem. Tego wieczoru chętni mogli posilić się także kiełbaskami z grilla. Chłód październikowego wieczoru spowodował, że zrezygnowano ze śpiewu przy ognisku. Jednak, kiedy większość z uczestników odpoczywała, część z organizatorów miała zaszczyt być świadkami złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez Weronikę Kielińską, Weronikę Miotke, Julię Lewińską z 6 LDSH.

W niedzielę, 6 października, goście, uczestnicy i organizatorzy wspólnie modlili się podczas Mszy św. w kościele w Ochotnicy Górnej. Po nabożeństwie udali się na cmentarz, gdzie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie obserwowali przebieg Bitwy Ochotnickiej, w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych: Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica" – Podhale, 1. Pułk Strzelców Podhalańskich z Limanowej, 3. Pułku Strzelców Podhalańskich Powiśle Dąbrowskie, „17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment" z Nowego Targu, GRH z Grybowa. Oficjalne zakończenie radju z ogłoszeniem wyników dwudniowej rywalizacji jego uczestników odbyło się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Tę część swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: Zbigniew Kuraś, Zuzanna Kurtyka, Jan Niemiec, Jacek Krzyżak (dyrektor Biura Poselskiego Posła Zbigniewa Ziobry, reprezentujący również Senatora Macieja Klimę) oraz gospodarz miejsca, Zdzisław Błachut. Uroczystości zakończyły się złożeniem przysięgi strzeleckiej przez członków Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica" – Podhale: Jana Bednarczyka, Jana Dudora (Dowódcę Zgrupowania na czas trwania rajdu oraz członka Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, ROCH-a i Zgrupowania „Błyskawica" w Waksmundzie), Andrzeja Garbacza, Romualda Wędziarza, Artura Kołodzieja. Przysięgę odebrał od nich Paweł Wasążnik, Prezes Fundacji Strzeleckiej w Łodzi.

W rywalizacji I miejsce zajął patrol „Lalek" (młodzież z II LO w Olkuszu), II – „Druh" (młodzież z IV LO w Olkuszu), a III miejsce – patrol „Inka" (harcerze z 6 LDSH).

Pliki do pobrania