Nawigacja

Aktualności

Na kieleckim „Przystanku Historia” dyskutowano o transformacji organów bezpieczeństwa PRL w latach 1989-1990

Po upływie 30 lat od przemian ustrojowych kwestia reformy służb specjalnych nadal wzbudza dużo emocji i kontrowersji. O tym, jak wyglądała likwidacja „imperium” MSW PRL, czy komuniści chcieli chronić swoich funkcjonariuszy oraz jak do kwestii zmian w służbach specjalnych podchodziła strona „solidarnościowa” mówił 21 listopada 2019 r. na „Przystanku Historia” IPN w Kielcach dr Tomasz Kozłowski.

Dyskusja obracała się wokół książki dr. Kozłowskiego, poświęconej procesowi transformacji organów bezpieczeństwa. Zamierzeniem autora wydawnictwa było ustalenie i uporządkowanie podstawowych faktów, czasem ich zdemitologizowanie, zmierzenie się z wyobrażeniami na temat transformacji, jak również próba zaprezentowania oceny z perspektywy 30 lat.

Narosło wiele teorii spiskowych. Dziennikarze i naukowcy od lat starają się odpowiedzieć na pytania o to, jaki udział mieli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa w transformacji. Czy używali oni swoich kontaktów oraz zdobytej wiedzy, aby kształtować świat polityki i biznesu rodzącej się III Rzeczpospolitej? Czy podejmowali próby spieniężenia swoich znajomości oraz mieli możliwość skorzystania z wykradzionych akt tajnych współpracowników? Niektóre z teorii mówią wprost, że funkcjonariusze byłej SB mieli duży wpływ na kształt państwa polskiego w latach 90. – mówił dr Kozłowski.

Spotkanie zatytułowane „Koniec imperium MSW” było kolejnym z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski.

do góry