Nawigacja

Aktualności

W Sandomierzu odsłonięto pomnik ppłk. Antoniego Wiktorowskiego

14 września 2019 r. na terenie jednostki wojskowej w Sandomierzu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ppłk. Antoniego Wiktorowskiego ps. „Kruk”.

W uroczystościach wziął udział dr Marek Jedynak z delegatury IPN w Kielcach, który przypomniał, że ppłk Wiktorowski, dowódca 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, to osoba, która swoim działaniem w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej pokazała, jak dbać o ojczyznę i dla niej się poświęcać.

To człowiek, którego chciałbym kiedyś odnaleźć. Tak jak kilka lat temu udało mi się ustalić datę i miejsce jego, śmierci, tak chciałbym rodzinie, mieszkańcom Sandomierza i Bogorii wskazać miejsce, gdzie pułkownik Wiktorowski został zagrzebany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa, aby mógł doczekać się katolickiego pochówku – powiedział dr Jedynak.

Po odsłonięciu pomnika i uroczystym przemarszu na Rynek odbyła się polowa msza święta, po której nastąpił apel z okazji 62. rocznicy sformowania 3. Batalionu Radiotechnicznego. Podsumowaniem święta był piknik lotniczy na Bulwarze Marszałka Piłsudskiego „Skrzydła nad Sandomierzem”.

  • Ppłk Antoni Wiktorowski ps. „Kruk” Ppłk Antoni Wiktorowski ps. „Kruk”
    Ppłk Antoni Wiktorowski ps. „Kruk”

do góry