Nawigacja

Nowy portal popularnonaukowy

więcej

Aktualności

Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „300 mil do nieba” – Kielce, 16 stycznia 2020

W kinie „Fenomen” (Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. Ściegiennego 2) odbędzie się 16 stycznia 2020 r. (godz. 18.00) kolejna projekcja w ramach VI edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”.

 • Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „300 mil do nieba” – Kielce, 16 stycznia 2020
  Przegląd „Historia w filmie”. Projekcja „300 mil do nieba” – Kielce, 16 stycznia 2020

Widzom zostanie zaprezentowany film „300 mil do nieba” w reż. Macieja Dejczera. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Film jest dramatem społeczno-politycznym osadzonym w Polsce w 1985 roku. Dwóch braci chce przedostać się na zachód, aby wspomóc rodziców i trafić do lepszego świata. Ich rodzina żyje w bardzo ciężkich warunkach. Ojciec, nauczyciel historii, z powodu czynionych uwag politycznych zostaje wyrzucony z pracy. Braciom udaje się przedostać do Danii, gdzie trafiają do obozu dla uchodźców. Polskie władze za wszelką cenę chcą ich ściągnąć do Polski. Całą sprawą interesuje się jednak dziennikarka, imigrantka z Polski, dzięki której bracia uzyskują azyl. Pomaga im również skontaktować się z rodzicami. W dramatycznej rozmowie przez telefon ojciec zdobywa się na to, by powiedzieć synom, żeby nigdy nie wracali do kraju…

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca 2019 do lutego 2020 r.

W programie przeglądu znajdują się filmy, których reżyserami są: Vanja d' Alcantara, Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski,  Andrzej Wajda i Peter Weir.  Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia -  w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5).  

Terminarz VI edycji Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski

„HISTORIA w FILMIE”

 • „Wierna rzeka”, reż. Tadeusz Chmielewski - 28 marca 2019 r.
 • „Pan Tadeusz”, reż. Andrzej Wajda - 25 kwietnia 2019 r.
 • „Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski - 9 maja 2019 r.
 • „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski - 13 czerwca 2019 r.
 • „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski - 11 lipca 2019 r.
 • „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz - 1 sierpnia 2019 r.
 • „Stepy”, reż. Vanja d' Alcantara - 5 września 2019 r.
 • „Niepokonani”, reż. Peter Weir - 10 października 2019 r.
 • „Kamerdyner”, reż. Filip Bajon – 7 listopada 2019 r.
 • „Stan strachu”, reż. Janusz Kijowski - 12 grudnia 2019 r.
 • „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer – 16 stycznia 2020 r.
 • „Ryś”, reż. Stanisław Różewicz – 13 lutego 2020 r.   
do góry