Nawigacja

Aktualności

„Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«” - wystawa "Ojcowie Niepodległości" w Oświęcimiu

Oświęcim jest kolejnym miastem na mapie Małopolski, gdzie zawitał "Biało-czerwony szlak".

Jeszcze do 25 czerwca mieszkańcy Oświęcimia mogą odwiedzać plenerową ekspozycję "Ojcowie Niepodległości", przygotowaną przez IPN z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy Tauron Life Festival Oświęcim 2018, mieli możliwość zapoznania się z nią podczas weekendu, a obecnie jest prezentowana na dziedzińcu Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego, przy ul. Jagiełły 10.

Wystawa prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy, można prześledzić, jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycja kolejno pojawi się w miejscowościach:

25.06 - 02.07 Kęty
02.07. - 09.07 Chełmek

Więcej multimedialnych informacji, na temat inicjatyw organizowanych przez IPN z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości, można znaleźć na stronie internetowej mojaniepodlegla.pl – wraz z animacją ukazującej szczegółową trasę „Biało-czerwonego szlaku »Moja Niepodległa«”. Znajdziemy tam m.in. cykl wykładów „Akademia Niepodległości”, debaty historyków w Belwederze, konkursy historyczne, takie jak „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” czy „O Naszą Niepodległą!”, wystawy, imprezy artystyczne czy publikacje. Ponadto na mapie można śledzić wydarzenia związane z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości i zapoznać się z kalendarium wydarzeń historycznych od 1908 do 1923 roku. W zakładce „multimedia” można obejrzeć spoty, wideoczaty IPN czy debaty belwederskie.

Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

do góry