Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” IPN otwarty w Krakowie – Kraków, 23 lutego 2017

Uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego "Przystanek Historia" IPN w Krakowie.

Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej oraz edukacja historyczna. Co miesiąc prezentowane będą nowe wystawy, odbywać się będą spotkania z autorami i bohaterami publikacji historycznych, konferencje naukowe i debaty. Stałym punktem programu będą pokazy filmowe, seminaria popularnonaukowe dla uczniów, studentów i nauczycieli. Na „Przystanek” przenosi się również z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Krakowska Loża Historii Współczesnej. W Centrum znajdzie się także czytelnia oraz księgarnia.

Krakowski Przystanek Historia rozpoczął działalność prezentacją pierwszego – po pięcioletniej przerwie – numeru „Biuletynu IPN”, będącego, wbrew skromnemu tytułowi, ważnym periodykiem historycznym, nim zaprzestano jego wydawania po tragicznej śmierci ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki.

„Biuletyn IPN” powraca w nowej szacie edytorskiej, przynosząc bogatą i zróżnicowaną  pod względem tematycznym i redakcyjnym zawartość. W premierowym numerze znajdują się m.in. artykuły o tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN, w tym o dokumentach wywiadu PRL w Rzymie, fragmenty nieznanego do tej pory pamiętnika babci „Inki”, dzieje wojen skawińskiej rodziny Majdzików z komuną, eseje, świadectwa, komentarze, recenzje. W prezentacji nowego oblicza pisma udział wzięli prezes IPN dr Jarosław Szarek, redaktor naczelny Jan M. Ruman oraz autorzy i członkowie kolegium redakcyjnego „Biuletynu IPN” dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie oraz dr Wojciech Frazik, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Dyskusję prowadził Dobrosław Rodziewicz z Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

 

 

do góry