Nawigacja

Aktualności

Krakowski oddział IPN na „Przystanku Historia” Budapeszt

Budapeszt dołączył do listy zagranicznych „Przystanków Historia” IPN w listopadzie 2023 r., a krakowski oddział Instytutu opiekuje się działalnością węgierskiego „Przystanku”. W dniach 15-18 lutego 2024 r. wróciliśmy zatem nad Dunaj z wystawami, warsztatami i wykładami.

Na początek 2024 r. dla Polaków mieszkających w Budapeszcie i dla Węgrów zainteresowanych historią przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne oraz dwie wystawy. 15 lutego 2024 r. wieczorem dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał otworzył w Instytucie Polskim w Budapeszcie wystawę zatytułowaną „Armia Krajowa” (w wersji dwujęzycznej – polskiej i węgierskiej). Wśród uczestników wernisażu był m.in. ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek. Gości przywitała dyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske.

Spotkanie na „Przystanku Historia” Budapeszt wzbogaciła dyskusja pod hasłem „Niepodległość będzie waszą nagrodą... AK – podziemne Wojsko Polskie” z udziałem dr. Wojciecha Frazika z krakowskiego oddziału IPN i dr. Tomasza Domańskiego z delegatury w Kielcach. Rozmowę poprowadził węgierski historyk Ferenc Semsei.

W tym samym czasie pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie przeprowadzili pierwsze warsztaty „Jeszcze Polska nie zginęła” dla podopiecznych Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie. W następnych dniach z naszymi warsztatami odwiedziliśmy także Ogólnokrajową Uzupełniającą Polską Szkołę i Przedszkole na Węgrzech. W niedzielę 18 lutego w Domu Polskim w Budapeszcie otwarliśmy wystawę elementarną IPN „Polskie Państwo Podziemne”, a dr Musiał wygłosił wykład pt. „Armia Krajowa i Akcja »Burza«”.

Do Budapesztu zawieźliśmy wydawnictwa i materiały edukacyjne IPN oraz promocyjne pakiety przekazane przez Urząd Miasta Krakowa.

„Przystanki Historia” IPN za granicą są czymś więcej niż tylko miejscem spotkań. To punkty na mapie świata, gdzie Polacy mogą się spotkać i poczuć wspólną historię, wartości i więź z ojczyzną. Nasi edukatorzy, naukowcy i archiwiści przedstawiają podczas warsztatów, wykładów, zajęć i spotkań najnowsze ustalenia i najważniejsze działania IPN. „Przystanki” działają obecnie m.in. w Wilnie, Brukseli, Londynie, Chicago, Nowym Jorku i Dublinie.

do góry