Nawigacja

Aktualności

W Budapeszcie prezes IPN zainaugurował działalność nowego „Przystanku Historia”, którym będzie się opiekować krakowski oddział Instytutu

Do listy zagranicznych „Przystanków Historia” IPN dołączył następny punkt na mapie świata. 23 listopada 2023 r. w siedzibie polskiej ambasady prezes Instytutu dr Karol Nawrocki zainaugurował działalność „Przystanku Historia” Budapeszt. Gospodarzem spotkania był ambasador Sebastian Kęciek.

– Przystanek Historia będzie wypełniał przestrzeń odnoszącą się do historii XX wieku, ale także budował relacje pomiędzy Polską a Węgrami na niwie historycznej. To miejsce, w którym możemy na moment stanąć albo za chwilę wyruszyć z niego w podróż po historii Polski, Polaków, a także relacji polsko-węgierskich w XX wieku – powiedział prezes IPN. – Otwieramy dzisiaj także wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Miała ona swoją inaugurację w roku 2022, jest przetłumaczona na 30 języków, była pokazywana w 50 lokalizacjach na 5 kontynentach. Dziś tą wystawą chcemy także podziękować Węgrom za ich gesty z roku 1939 i za przyjaźń, która jak napisał Stanisław Worcell, sięga wieku XIX, a również wieków wcześniejszych.

W wydarzeniach związanych z otwarciem budapesztańskiego „Przystanku Historia”, które potrwają do 26 listopada bierze m.in. udział dyrektor oddziału Instytutu w Krakowie dr hab. Filip Musiał warz z kilkuosobowym zespołem pracowników, ponieważ krakowski IPN jest odpowiedzialny za działalność węgierskiego „Przystanku”.

Dla Polaków mieszkających w węgierskiej stolicy oraz dla Węgrów zainteresowanych historią przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne i spektakle oraz dwie wystawy. Pierwszą z nich –  „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” – dr Nawrocki otworzył w polskiej ambasadzie, a od 24 listopada do końca roku będzie ją można oglądać w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Wystawa jest elementem flagowego projektu edukacyjno-memoratywnego IPN, upamiętniającego walkę Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ewakuowanej ludności cywilnej.

Warto pamiętać, że już jesienią 1939 r. na Węgry udało się przedrzeć tysiącom żołnierzy Wojska Polskiego, zmierzającym do odtwarzanej we Francji polskiej armii, a także uchodźcom cywilnym, którzy nad Dunajem znaleźli schronienie. Premierem Węgier był wówczas Pál Teleki, wielki przyjaciel Polski, który nie wahał się odmówić Hitlerowi udziału w zbrojnej agresji na na nasz kraj, zaś po ataku Niemców i Sowietów zgodził się przyjąć uciekających polskich żołnierzy i ludność cywilną.

W ramach wydarzeń towarzyszących inauguracji węgierskiego „Przystanku Historia” IPN, w Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej w Budapeszcie odbyła się debata zatytułowana „Polityka historyczna państw byłego bloku wschodniego na przykładzie Polski i Węgier”. W dyskusji wzięli udział dr hab. Réka Földváryné Kiss, przewodnicząca Komitetu Pamięci Narodowej (węgierski odpowiednik IPN), prezes IPN dr Karol Nawrocki i ambasador Sebastian Kęciek. Rozmowę poprowadziła dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske.

W tym czasie podopieczni Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy ambasadzie RP obejrzeli spektakl „Historia Misia Wojtka”, opracowany przez Biuro Przystanków Historia IPN. Przedstawienie przybliża najmłodszym losy niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Delegacja IPN spotkała się ponadto z kierownictwem NEB w siedzibie węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej.

W programie kilkudniowego pobytu były jeszcze zajęcia oraz spektakle dla dzieci i młodzieży w Ogólnokrajowej Uzupełniającej Polskiej Szkole i Przedszkolu na Węgrzech, a także połączona z wykładem dr. Wojciecha Frazika z krakowskiego oddziału IPN prezentacja wystawy o Wacławie Felczaku, wybitnym historyku, w czasie II wojny światowej szefie kurierów tatrzańskich, więźniu politycznym w PRL, współtwórcy antykomunistycznej opozycji na Węgrzech.

„Przystanki Historia” IPN za granicą są czymś więcej niż tylko miejscem spotkań. To punkty na mapie świata, gdzie Polacy mogą się spotkać i poczuć wspólną historię, wartości i więź z ojczyzną. Nasi edukatorzy, naukowcy i archiwiści przedstawiają podczas warsztatów, wykładów, zajęć i spotkań najnowsze ustalenia i najważniejsze działania IPN. „Przystanki” działają obecnie w Wilnie, Dyneburgu, Grodnie, Żytomierzu, Lwowie, na Zaolziu, w Brukseli, Londynie, Chicago, Nowym Jorku i Dublinie. Wkrótce dołączy Budapeszt.

do góry