Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby, żołnierza podziemia antykomunistycznego

Pochowany w wadowickim Panteonie Żołnierzy Niezłomnych Mieczysław Zaręba został pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika.

29 października 2021 r. na cmentarzu komunalnym w Wadowicach odbyły się, zorganizowane przez krakowski IPN, wojewodę małopolskiego i burmistrza miasta, uroczystości pogrzebowe Mieczysława Zaręby (1929-1949), żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego. Został on pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika. Akt awansu przekazał Stanisławowi Zarębie – bratu Mieczysława, przedstawiciel MON Łukasz Kudlicki.

Podczas uroczystości wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, a wiceminister Kudlicki – list skierowany przez szefa MON Mariusza Błaszczaka. Głos zabrali także burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński i dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał, który zwrócił uwagę na to, że ppor. Mieczysław Zaręba dołącza do innego bohatera – kpt. Wojciecha Stypuły. Ten ostatni spoczął w wadowickim Panteonie Żołnierzy Niezłomnych 23 lipca 2021 r. Choć Stypułę i Zarębę dzieliła różnica pokolenia, obaj pochodzili z ziemi wadowickiej i obaj oddali życie za wolną ojczyznę.

Na zakończenie nabożeństwa, w imieniu rodziny Mieczysława Zaręby, wyrazy podziękowania przekazała jego bratanica, Jolanta Ćwierzona. Następnie trumnę ze szczątkami bohatera odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku, a przedstawiciele rodziny, władz oraz liczne inne delegacje złożyły kwiaty na grobie. W imieniu Wojska Polskiego wieniec złożył dowódca Garnizonu Kraków Balice, dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk. pil. Paweł Bigos.

Mieczysław Zaręba (1929-1949)

Urodził się 13 marca 1929 r. w Baczynie (pow. wadowicki). Był synem Wojciecha i Marianny z domu Młynarczyk. W 1944 r. został wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tam w 1946 r. został aresztowany przez milicję i osadzony w więzieniu. Udało mu się jednak uciec i powrócił w rodzinne strony.

Ukrywając się w Baczynie zaangażował się w działalność niepodległościową. Po pewnym czasie dołączył do dwójki partyzantów – Jana Pakuły i Władysława Raciaka. W 1948 r. nawiązali oni kontakt z założoną przez harcerza Stanisława Salę niepodległościową organizacją pod nazwą „Podhalańska Grupa Operacyjna Podziemnego Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego” (następnie: „Wolność i Sprawiedliwość”). 4 maja 1949 r. Pakuła i Raciak polegli w walce z funkcjonariuszami UB i milicji. Mieczysław Zaręba zdołał wydostać się z obławy.

Po tym wydarzeniu Mieczysław Zaręba związał się z podziemną „Grupą Operacyjną AK »Zorza«”, którą dowodził kpr. Jan Sałapatek „Orzeł”. Brał udział w szeregu akcji zbrojnych oddziału. Na skutek donosu informatora bezpieki został zdekonspirowany. 6 grudnia 1949 r. podczas obławy w Zachełmnej (pow. suski) został ciężko ranny i dobity przez UB.

Rodzina zdołała potajemnie wykupić ciało z rąk funkcjonariuszy bezpieki, pod warunkiem dokonania pochówku na obrzeżach cmentarza parafialnego w Wadowicach, nocą, pod nadzorem UB, bez udziału księdza i osób postronnych. Organizowana obecnie uroczystość jest pierwszym chrześcijańskim pogrzebem Mieczysława Zaręby.

W 2019 r. prezydent odznaczył pośmiertnie Mieczysława Zarębę Orderem Krzyża Niepodległości II klasy.

do góry