Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca powstanie Polskiego Państwa Podziemnego w Kielcach

W imieniu Delegatury IPN w Kielcach hołd przywódcom, żołnierzom oraz działaczom struktur Polskiego Państwa Podziemnego złożyli naczelnik Delegatury dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz Leszek Bukowski.

Dla upamiętnienia 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego 26 września 2021 r. przy pomniku Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyła się uroczystość, organizowana przez urząd miasta i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

„Polskie Państwo Podziemne to jedna z najdumniejszych kart naszej niezwykłej historii – powiedziała w trakcie uroczystości dr Dorota Koczwańska-Kalita. Fakt istnienia nad Wisłą tajnych struktur państwowych był ewenementem w okupowanej Europie. To było państwo, które nie skapitulowało, nie oddało broni, nie oddało się do dyspozycji okupanta. Utrzymanie bytu państwowego było jednym z głównych celów przywódców Polskiego Państwa Podziemnego”.

Konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom, 27 września 1939 r. utworzył w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Wraz z grupą oficerów WP założył Służbę Zwycięstwu Polski. 4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych obejmowało m.in. agendy odpowiedzialne za akcję tajnego nauczania na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową i wywiadowczą. Całość podlegała Rządowi RP na uchodźstwie.

do góry