Nawigacja

Aktualności

Dwie wystawy na kieleckim „Przystanku Historia”

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5), gdzie w czerwcu 2021 r. prezentowane są dwie nowe ekspozycje.

Biograficzna wystawa „Witold Pilecki”, opracowana przez Oddział IPN w Warszawie, opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 r., a następnie bronił miasta przed bolszewikami w 1919 r. W 1920 r. walczył w Bitwie Warszawskiej, a w 1939 r. służąc w kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 r., działając w Tajnej Armii Polskiej, dał się uwięzić w KL Auschwitz. Do 1943 r. tworzył tam konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Walczył w powstaniu warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Wystawa „Krok ku wolności. Protesty robotnicze w czerwcu 1976 r.”, opracowana przez Oddział IPN w Lublinie i Delegaturę IPN w Radomiu, przedstawia wydarzenia z 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protest przeciwko ogłoszonym dzień wcześniej podwyżkom cen żywności przerodził się tam w spontaniczne strajki i manifestacje robotników. Spotkały się one z brutalną reakcją władzy. Protestujących spotkały dotkliwe represje – zwolnienia z pracy, grzywny, kary wieloletniego więzienia. Z akcji wsparcia zorganizowanej pokrzywdzonych zrodził się Komitet Obrony Robotników – pierwsza jawna organizacja opozycyjna w PRL.

  • Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
    Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
  • Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
    Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
  • Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
    Fot. Katarzyna Pronobis (IPN)
do góry