Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” na Przystanku Historia w Krakowie

Ekspozycję można oglądać do 18 czerwca 2021 r. W związku z pandemią koronawirusa zapraszamy do indywidualnego zwiedzania w godz. 9-17.

18 maja 2021 r., podczas briefingu inaugurującego wystawę, dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego IPN mówił:

„Gramatyka”, czyli zespół uporządkowanych reguł, w tym przypadku odnosi się to do sformułowań i pojęć, które były z perspektywy Wyszyńskiego i Wojtyły szczególnie istotne. Wokół tych wartości powinniśmy się organizować jako wspólnota narodowa. Przypominamy dwóch wielkich Polaków i dwóch wielkich duchownych, przywołując prostą prawdę: i w latach zaborów, i w latach komunizmu, Kościół katolicki był depozytariuszem idei niepodległości Polski. Schronieniem i siłą, która pozwalała nam wierzyć, że komunizmowi nie wolno się podporządkować, że istnieją wartości – przywołane na tej wystawie – trwalsze niż systemy polityczne i ludzkie życie.

Wystawę, złożoną z archiwalnych zdjęć i cytatów z wypowiedzi obu hierarchów, przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie z okazji 70-lecia objęcia przez kard. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Nie jest to jednak ekspozycja biograficzna. Klucz do jej zrozumienia to katalog podstawowych wartości, porządkujących nasze życie i życie odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej. Hasła wybrane przez autorki wystawy – Annę Brojer i Aleksandrę Kaiper-Miszułowicz – tworzą otwarty katalog pojęć – filar życia każdego z nas. Na nich opiera się „gramatyka życia”, jak ujął to Karol Wojtyła, podstawa funkcjonowania jednostek, rodzin, wspólnot i narodów.

Wystawa przenosi nas w świat zagadnień filozoficznych, moralnych i historycznych. Przypomina ponadto wskazówki i przestrogi, jakie kard. Wyszyński i Jan Paweł II pozostawili Polakom na czas wytyczania naszej przyszłości już bez ich bezpośredniej pomocy.

W Krakowie wystawa prezentowana jest w związku ze 101. rocznicą urodzin Jana Pawła II (18 maja 1920 r.) i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (28 maja 1981 r.).

do góry