Nawigacja

Aktualności

Kielce. Odwołane otwarcie wystawy „Na straży pamięci”

  • Odwołane otwarcie wystawy „Na straży pamięci”

Ze względu na potencjalne zagrożenie zakażeniem SARS-CoV-2 odwołujemy zaplanowany na 23 października 2020 r. wernisaż wystawy „Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska”, który miał się odbyć w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5.

Przez 30 lat działalność stowarzyszenia zapisała się w historii Kielc i regionu w sposób trwały. Przyczyniła się do diametralnej zmiany postrzegania szeroko pojętego zagadnienia Zbrodni Katyńskiej. Przede wszystkim zaś upowszechniła prawdę o zbrodni, jej ofiarach oraz sprawcach. Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków stowarzyszenia wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu. Jedną z pierwszych była budowa w 1990 r. na cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi”. Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej, wspieranych przez Rodzinę Katyńską, powstał monument, będący symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.

Ofiarą Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 r., padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 proc. zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r. dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych.

do góry