Nawigacja

Aktualności

Zlot partyzancki na Turbaczu w 105. rocznicę urodzin „Ognia”

W pierwszy weekend października Oddział IPN w Krakowie współorganizuje Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, podjęto decyzję o przeniesieniu rajdu na kwiecień lub czerwiec 2021 r.

Aby utrzymać tradycję upamiętniania walk toczonych przez podziemie niepodległościowe na Podhalu po 1945 r., wspólnie z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” w Nowym Targu i Stowarzyszeniem Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie podjęło się organizacji zlotu partyzanckiego na Turbaczu, który odbył się 3 października 2020 r.

Zlot rozpoczął się na cmentarzu w Nowym Targu, gdzie w kościele św. Anny odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i współpracowników Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”. Następnie m.in. na grobach drugiej żony Józefa Kurasia, Czesławy Kuraś-Bochyńskiej z d. Polaczyk oraz żołnierza „Błyskawicy” Stanisława Sulki „Noska” zapalone zostały znicze. Po upamiętnieniu żołnierzy podziemia niepodległościowego, uczestnicy zlotu udali się na Kowaniec, gdzie u wylotu Długiej Polany odbyła się inscenizacja przysięgi i zgromadzenia przez „Ognia” podkomendnych (13 kwietnia 1945).

Kolejnym punktem w drodze na Turbacz był krzyż partyzancki, upamiętniający żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Armii Krajowej, Ludowej Straży Bezpieczeństwa, Zgrupowania „Błyskawica”, oddziału „Wiarusy”, walczących w Gorcach z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1942-1949. Złożono wieńce, zapalono znicze, pracownik krakowskiego IPN wygłosił krótką prelekcję.

Ostatnim punktem zlotu było spotkanie w sali kominkowej schroniska na Turbaczu, gdzie po posiłku dowódca zlotu Jan Dudor, naczelnik OBEN Michał Masłowski oraz Roksana Szczypta-Szczęch omówili historię rajdów oraz rozdali uczestnikom zlotu materiały edukacyjne IPN.

do góry