Nawigacja

Aktualności

VII Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Projekcja „Korczaka” – Kielce, 1 października 2020

Delegatura IPN w Kielcach i Kino Fenomen zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Historia w Filmie”. Zaprezentowany zostanie „Korczak” w reż. Andrzeja Wajdy, opowiadający losy Janusza Korczaka – pedagoga, który oddał życie wraz ze swoimi podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z kieleckiego IPN.

Rok 1936 r. Janusz Korczak po kolejnej audycji w Polskim Radiu dowiaduje się, że nadawanie jego programu zostanie „zawieszone”. W czasie wakacji, na koloniach, byli wychowankowie Korczaka zarzucają mu, że swoją dobrocią nie przygotował ich do życia w „realnym” świecie, gdzie często spotykają się z antysemityzmem. Z Palestyny wraca pani Stefa, współpracownica Korczaka. Opowiada o powszechnym przeświadczeniu o nieuchronności wojny.

Wrzesień 1939 r. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia.

Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany...

Organizatorami przeglądu filmowego są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Na filmowe spotkania zapraszamy od czerwca 2020 r. do lutego 2021 r. W programie filmy, których reżyserami są: Jacek Bromski, Denis Delić, Dariusz Gajewski, Tadeusz Konwicki, Marcin Krzyształowicz, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Łukasz Palkowski, Władysław Pasikowski, Kordian Piwowarski, Piotr Szkopiak i Andrzej Wajda. Filmy poruszają problematykę walk w okresie zaborów o odzyskanie niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie odbywa się dyskusja z udziałem widzów.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18. W sali może być maksymalnie sto osób (co trzecie miejsce), obowiązkowe są maseczki. Szczegółowe informacje w kinie „Fenomen”, Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i na kieleckim „Przystanku Historia” (ul. Warszawska 5).

Program VII Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”

 • „Kuchnia polska”, reż. Jacek Bromski – 25.06.2020
 • „Kurier”, reż. Władysław Pasikowski - 16.07.2020
 • „Baczyński”, reż. Kordian Piwowarski – 13.08.2020
 • „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić – 3.09.2020
 • „Katyń. Ostatni świadek”, reż. Piotr Szkopiak – 17.09.2020
 • „Korczak”, reż. Andrzej Wajda – 1.10.2020
 • „Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz – 15.10.2020
 • „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski – 12.11.2020
 • „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski – 26.11.2020
 • „Śmierć jak kromka chleba”, reż. Kazimierz Kutz – 10.12.2020
 • „Pasażerka”, reż. Andrzej Munk – 14.01.2021
 • „Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”, reż. Tadeusz Konwicki – 11.02.2021
do góry