Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” – Kraków, 13 września 2019

13 września 2019 r. w auli bł. Jakuba Strzemię, w klasztorze franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie, odbyło się podsumowanie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück”, zorganizowanego pod patronatem Kustosza Pamięci Narodowej dr Wandy Półtawskiej. W uroczystym spotkaniu, obok dr Wandy Półtawskiej, wzięli udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i Michał Masłowski z krakowskiego IPN. Uroczystość rozpoczęła msza św. w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück w Bazylice Franciszkańskiej.

Odchodzą ostatni świadkowie – mówił do zebranych prezes IPN – dlatego tak potrzebna jest pamięć o nich i to wy ją musicie ponieść dalej. Kobiety i dziewczęta w Ravensbrück przeżyły piekło na ziemi i to przejmujące świadectwo przekazała pani doktor Wanda Półtawska. Wasz konkurs jest ważny, bo jest wyrazem złożenia hołdu temu pokoleniu, które doświadczyło tak niewyobrażalnej tragedii. Macie szczęście, że mogliście się tu dzisiaj zetknąć z panią doktor Wandą Półtawską.

Dr Szarek dziękował biorącej udział w konkursie młodzieży oraz opiekunom za wysiłek, który włożyli w przygotowania. – Wasze zaangażowanie świadczy o tym, że można spokojnie patrzeć w przyszłość – powiedział do zebranych.

Trzeba, by w szkole była obecna literatura, ta, która dawała siłę tamtemu pokoleniu, i literatura świadectw. Dobrze by było, żeby w szkole lekturą była książka pani Wandy „I boję się snów”. Potrzeba, żeby młodzież czytała też wspomnienia wojenne innej więźniarki – Karoliny Lanckorońskiej – podsumował prezes IPN.

Dr Wanda Półtawska w swoim wystąpieniu podkreśliła, że człowiek powinien się interesować tym, kim jest i gdzie jest jego serce. Ppodkreśliła też, że przynależność do narodu daje poczucie bezpieczeństwa i sensu życia. Mówiła, że człowiek musi odnaleźć swoją tożsamość, bo nie jest „byle, kim”. Jest człowiekiem stworzonym na obraz Boga, mającym swoją tożsamość Polaka, katolika i to są jego zobowiązania.

Konkurs został organizowany przez Zespół Szkół w Pińczycach (woj. śląskie), wzięło w nim udział ok. 150 dzieci i młodzieży z całego kraju. Autorami najlepszych prac są: Mateusz Piątkowski, uczeń szkoły podstawowej z Sosnowca, Kinga Klisz z gimnazjum w Bieruniu, Jakub Kowalski z zespołu szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ines Schröder z ZS nr 1 w Ciechocinku. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, pojadą również na wycieczkę edukacyjną do Ravensbrück.

 

 

do góry