Nawigacja

Aktualności

Dlaczego Polska szuka bohaterów. Spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem – Kielce, 25 czerwca 2019

Wiceprezes IPN mówił o misji Instytutu, jaką jest uczczenie bojowników antykomunistycznego podziemia – ofiar stalinizmu.

Prof. Szwagrzyk mówił o naczelnym zadaniu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – przywracaniu pamięci i godnym pochówku wszystkich tych, którzy nie zaakceptowali totalitarnej władzy w Polsce i zostali przez nią zamordowani. W skali całego kraju osób zaangażowanych w działalność niepodległościową po przejściu frontu było od 120 do 180 tys. Za walkę o suwerenne państwo polskie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Aż 20 tys. zginęło w walkach z funkcjonariuszami władzy komunistycznej lub zostało skrytobójczo zamordowanych.

Do 2017 r. IPN przeprowadził badania w 33 miejscach w Polsce, odnajdując szczątki około 800 osób. Do tej pory zidentyfikowano kilkadziesiąt. Wśród nich byli, odnalezieni na kieleckim cmentarzu „Piaski”, Ludwik Machalski pseudonim „Mnich” i Bronisław Klimczak pseudonim „Sokół”. Zaledwie kilka dni temu zidentyfikowano szczątki kolejnego członka młodzieżowej antykomunistycznej organizacji podziemnej z regionu świętokrzyskiego – Stanisława Staronia ps. „Błysk” i „Grom”.

„Dlaczego Polska szuka bohaterów?” było kolejnym na kieleckim „Przystanku Historia” spotkaniem z cyklu „Kłopoty z historią”, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski.

do góry