Nawigacja

Aktualności

Promocja książki o szefie wywiadu sandomierskiej AK – Sandomierz, 24 maja 2019

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (ul. Zamkowa 12) odbędzie się promocja książki autorstwa Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach, zatytułowanej „Raoul Sergiusz Madeła »Paproć« (1914-1945). Zarys biografii ostatniego szefa wywiadu Obwodu AK Sandomierz”. Początek spotkania 24 maja 2019 r. o godz. 18.

Raoul Sergiusz Madeła urodził się w 1914 r. w miejscowości Nowe. Dzieciństwo i młodość spędził na polskim Wybrzeżu. Tam obserwował żywiołowy rozwój młodej Rzeczpospolitej, czego spektakularnym symbolem była budowa portu i miasta Gdynia.

Karierę zawodową związał z mundurem Wojska Polskiego. W wyróżnieniem ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku pełnił służbę w szeregach 6. Pułku Artylerii Ciężkiej im. Obrońców Lwowa we Lwowie.

Walczył w wojnie obronnej w 1939 r. oraz z w wojnie niemiecko-francuskiej w 1940 r. W okresie okupacji niemieckiej służył w szeregach Armii Krajowej. Od 1943 r. jego działania związane były z ziemią sandomierską, na terenie której kierował pracami akowskiego wywiadu. Po zajęciu miasta przez wojska sowieckie pozostał w konspiracji. Za przynależność do AK był represjonowany przez władze komunistyczne.

Publikacja została wydana dzięki współpracy Muzeum Okręgowego w Sandomierzu z samorządem gminy Nowe oraz Delegaturą IPN w Kielcach.

 

 

do góry