Nawigacja

Aktualności

VI Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. „Zimna wojna” – Kielce, 13 czerwca 2019

W kinie Fenomen – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach (ul. ks. Ściegiennego 2) odbędzie się 13 czerwca 2019 r. (godz. 18) kolejna projekcja w ramach VI edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Widzowie zobaczą film „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

To pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności, są na siebie skazani i nie mogą się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka. Zimnowojenna Polska lat 50., Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło tej historii miłosnej.

Organizatorami przeglądu są Delegatura IPN w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu, od marca 2019 do lutego 2020 r.

W programie przeglądu znajdą się filmy, których reżyserami są: Vanja d'Alcantara, Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski, Andrzej Wajda i Peter Weir. Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w PRL. Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.

Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i w tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie „Fenomen” (ul. ks. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze IPN w Kielcach (al. Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5).

Harmonogram przeglądu filmowego

 • „Wierna rzeka”, reż. Tadeusz Chmielewski, 28 marca 2019
 • „Pan Tadeusz”, reż. Andrzej Wajda, 25 kwietnia 2019
 • „Pilecki”, reż. Mirosław Krzyszkowski, 9 maja 2019
 • „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski, 13 czerwca 2019
 • „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski, 11 lipca 2019
 • „Sól ziemi czarnej”, reż. Kazimierz Kutz, 1 sierpnia 2019
 • „Stepy”, reż. Vanja d' Alcantara, 5 września 2019
 • „Niepokonani”, reż. Peter Weir, 10 października 2019
 • „Kamerdyner”, reż. Filip Bajon, 7 listopada 2019
 • „Stan strachu”, reż. Janusz Kijowski, 12 grudnia 2019
 • „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer, 16 stycznia 2020
 • „Ryś”, reż. Stanisław Różewicz, 13 lutego 2020
do góry